Koszt pieniądza na Wyspach bez zmian. Jak reaguje kurs funta?
Notowania brytyjskiej waluty były w czwartek wyjątkowo zmienne.
10.12.2015 | aktual.: 11.12.2015 16:57
*Bank Anglii (BOE) utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Choć nie jest to zaskoczeniem, kurs funta był w czwartek wyjątkowo zmienny. Po godzinie 17:00 rósł ponad 4 grosze względem poranka. *
- Inwestorzy liczący na niespodziankę ze strony Banku Anglii mogą czuć się zawiedzeni - komentuje sytuację Robert Pietrzak, analityk HFT Brokers. - Ponownie przedstawiciele banku starają się tonować nastroje inwestorów, którzy zbyt optymistycznie podchodzą do terminu rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej na Wyspach.
Z samego rana za funta trzeba było zapłacić na rynku walutowy niecałe 5,99 zł. Do momentu ogłoszenia decyzji przez Bank Anglii kurs stopniowo rósł. Komunikat o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian wywołał w pierwszym momencie mocny ruch w dół, ale kolejne godziny przynoszą ponowne umocnienie brytyjskiej waluty kosztem złotego.
Czwartkowe notowania funta brytyjskiego src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1449702060&de=1449788340&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=GBPPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1&rl=1"/>
Co było w komunikacie Banku Anglii? Sugestia, że bank może utrzymywać rekordowo niski poziom kosztu pieniądza (stopy procentowe banku centralnego są punktem odniesienia dla ustalanego przez banki komercyjne oprocentowania kredytów i depozytów). Jest to możliwe dzięki wyjątkowo niskim cenom ropy naftowej. Sprawia to, że nie ma zagrożenia nagłego wzrostu inflacji. Tym bardziej, że według ostatnich danych, ceny w ciągu roku nawet minimalnie spadły.
Bank Anglii podkreślił, że nie zmieniły się perspektywy dla rozwoju gospodarczego na Wyspach od posiedzenia z poprzedniego miesiąca. Konsumpcja Brytyjczyków jest na oczekiwanym poziomie. Problemem jest tylko słaby popyt zagraniczny.
Bloomberg, powołując się na notowania kontraktów terminowych, zakłada utrzymanie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii na niezmienionym poziomie przez 2016 rok.
Wśród 9 bankierów BOE tylko jeden głosował w czwartek za podwyżką stóp o 25 punktów bazowych. W komunikacie podkreślany jest brak bezpośredniego przełożenia działań innych banków centralnych na to, co robi Bank Anglii. Tym bardziej, że działania te nie są skorelowane. W tym miesiącu EBC obniżył stopę depozytową, zaś w przyszłym tygodniu FED najprawdopodobniej pierwszy raz od wielu lat poniesie oprocentowanie.