Trwa ładowanie...
d2sj3id

Koszty reformy emeryt. będą uwzględnione w deficycie budżetowym

Koszty reformy emerytalnej będą uwzględnione przy ocenie wielkości deficytu budżetowego, co może pomóc Polsce wejść do strefy euro w 2009 r. - powiedział w Brukseli minister finansów Mirosław Gronicki.

d2sj3id
d2sj3id

Koszty reformy emerytalnej będą uwzględnione przy ocenie wielkości deficytu budżetowego, co może pomóc Polsce wejść do strefy euro w 2009 r. - powiedział w Brukseli minister finansów Mirosław Gronicki.

_ Koszty reformy emerytalnej będą uwzględnione przy ocenie wysokości deficytu budżetowego. Będzie to jednak traktowane uznaniowo _ - powiedział dziennikarzom Gronicki.

Polska zabiegała, podobnie jak Węgry i Słowacja, o uznanie dotychczasowego sposobu klasyfikacji funduszy emerytalnych jako części sektora finansów publicznych. W ten sposób nie musiałaby powiększać swojego deficytu budżetowego o koszty reformy systemu emerytalnego.

Polsce i innym krajom, które reformowały systemy emerytalne, nie udało się jednak doprowadzić do realizacji postulatu, by koszty reformy odpisywać sobie od deficytu budżetowego.

d2sj3id

Pozwolono im jedynie na to, by w ciągu pięciu lat, licząc od 2004 roku, odpisywały od wydatków budżetowych koszty wynikające z reformy emerytalnej. W 2004 r. kraje te mogą w całości odpisać koszty reformy, w 2005 r. będzie to 80 proc. kosztów, rok później - 60 proc., w 2007 roku - 40 proc. a w 2008 już tylko 20 proc.

Mimo to minister uważa, że niedzielny kompromis dotyczący odnowienia zasad Paktu Stabilności i Wzrostu przybliża Polskę do przyjęcia do strefy euro.

Jego zdaniem nadal jest szansa, by Polska ograniczyła w 2007 roku deficyt budżetowy, co najmniej do wymaganej granicy 3 proc. PKB.

_ 2009 rok (dla wejścia do unii monetarnej - PAP) to nasze zamierzenie. Sytuacja wygląda lepiej niż kilka miesięcy temu. Mamy szansę zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu w 2007 roku _ - zaznaczył Gronicki.

d2sj3id

Minister wyraził zadowolenie z osiągniętego kompromisu, podkreślił jednocześnie, że "twarde" zasady Paktu pozostały obowiązujące.

Oznacza to, że deficyty krajów UE wciąż nie mogą przekraczać, pod groźbą nałożenia kar pieniężnych, 3 proc. PKB, zaś dług publiczny 60 proc. PKB. Natomiast ministrowie zgodzili się na przyjęcie pewnych okoliczności, które mogłyby pozwolić na łagodniejszą ocenę krajów, których sytuacja budżetowa pogorszyła się.

d2sj3id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sj3id