Trwa ładowanie...
d32i4pk
17-11-2016 15:51

Kowalczyk: Rozliczanie podatku od handlu razem z CIT nie wydaje się możliwe

Rzeszów, 17.11.2016 (ISBnews) - Propozycje ujęcia podatku od handlu detalicznego jako np. bezzwrotnej zaliczki na CIT nie wydają się możliwe do wprowadzeniu, uważa szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Share
d32i4pk

"Jeśli chodzi o różne propozycje, które się rodzą w Ministerstwie Finansów to sądzę, że będą źle odebrane przez handlowców i nie bardzo widzę możliwość ich wprowadzenia" - powiedział Kowalczyk dziennikarzom w kuluarach Kongresu 590 w Rzeszowie.

Chodzi o koncepcję podatku z jednolitą stawką, który byłby zaliczany w CIT jako bezzwrotna zaliczka.

"Rozmawiałem z handlowcami na początku roku. Oni takiego podatku by się obawiali" - wyjaśnił minister.

"Idealnie byłoby wygrać spór z Komisją Europejską" - podsumował Kowalczyk.

d32i4pk

Na początku listopada na posiedzeniu parlamentarnego Zespołu ds. Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego przedstawiono pomysł, według którego podatek handlowy miałby zostać włączony w rozliczenia PIT lub CIT.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Jak informowała, jej obawy wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów, co przedsiębiorstwom o niskich przychodach da selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa. Rząd zawiesił stosowanie tego podatku.

Premier Beata Szydło zapowiedziała później, że rząd zaskarży decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą wszczęcia szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, ale też przygotuje nowy projekt ustawy w tej sprawie.

(ISBnews)

d32i4pk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32i4pk
d32i4pk