Trwa ładowanie...

Kradzież powyżej 400 zł przestępstwem. Zmiany coraz bliżej

Obniżenie progu kwoty, od którego kradzież byłaby traktowana jako przestępstwo, a nie wykroczenie, jest możliwe jeszcze w tym kwartale - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Kradzież powyżej 400 zł przestępstwem. Zmiany coraz bliżejŹródło: Eastnews, fot: EAST NEWS
d2te05a
d2te05a

MS chce obniżenia - z jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia (obecnie 500 zł) do stałej wartości 400 zł - progu, od którego kradzież nie jest już wykroczeniem, a staje się przestępstwem.

Za wykroczenie grozi do 30 dni aresztu, a za kradzież będącą przestępstwem - do pięciu lat więzienia.

- Projekt jest już na dość zaawansowanym etapie. Szacuję, że jeszcze w tym kwartale uda nam się go skutecznie przeprowadzić - powiedział wiceszef MS, odpowiadając na pytania posłów PiS na temat zniesienia ruchomego kwotowego progu, od którego zależy, czy kradzież zostanie uznana za przestępstwo czy za wykroczenie.

Wiceminister zgodził się z argumentacją, że ruchomy próg przyczynia się do tego, że złodzieje kalkulują, czy grozi im odpowiedzialność karna czy za wykroczenie, i małe sklepy, których nie stać na wynajęcie ochrony, mają problem z falą drobnych kradzieży.

d2te05a

Dodał, że przesunięcie progu - w związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia - przysparza problemów sądom, które muszą inaczej traktować kradzież tej samej wartości w zależności od tego, kiedy została popełniona. Przytoczył dane wskazujące, że po wprowadzeniu ruchomego progu wzrosła liczba spraw umarzanych. Obecnie działające prawo znowelizowała Platforma Obywatelska w 2013 roku. Zakłada ono, że próg, powyżej którego kradzież jest przestępstwem, stanowi 25 proc. minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Wcześniej, od 1997 roku, kwota ta była stała i wynosiła 250 zł. Wraz z nowelizacją, próg ten zmieniał się i wynosił: w 2013 roku 400 złotych, w 2014 roku 420 złotych, w 2015 roku 437,50 złotych, a w 2016 roku 462,50 złotych. Od 207 roku jest to już 500 złotych.

Coroczne zmiany nastręczały sądom masę problemów. Czyn popełniony na przykład pod koniec roku i kwalifikujący się pod przestępstwo, przestawał nim być wraz z nastaniem nowego roku i musiał zostać potraktowany jako zwykłe wykroczenie.

Proponowana przez PiS granica 400 złotych ma być stała i niezależna od pensji minimalnej. Każdego roku będzie więc taka sama.

d2te05a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2te05a