Krajom spoza euro też trzeba pomagać w ratowaniu banków - Komisja PE
21.03. Bruksela (PAP) - Komisja ds. gospodarczych i walutowych Parlamentu Europejskiego poparła w czwartek propozycję, by także krajom spoza strefy euro umożliwić uzyskanie pomocy...
21.03. Bruksela (PAP) - Komisja ds. gospodarczych i walutowych Parlamentu Europejskiego poparła w czwartek propozycję, by także krajom spoza strefy euro umożliwić uzyskanie pomocy finansowej UE na dokapitalizowanie zagrożonych bankructwem banków.
Zdaniem autorki przyjętego przez komisję PE nie raportu, eurodeputowanej Danuty Huebner (PO), celem proponowanych zmian jest zapewnienie równych warunków konkurencji między państwami strefy euro a krajami spoza eurolandu - szczególnie w obliczu planów związanych z budową wspólnego nadzoru bankowego i unii bankowej. Wspólny nadzór bankowy dla eurolandu ma zacząć działać od marca przyszłego roku.
Jak tłumaczyła Huebner w rozmowie z PAP, państwa nienależące do strefy euro - jak Polska - będą mogły przystąpić do tworzonego przez kraje wspólnej waluty jednolitego nadzoru bankowego. Nie mają jednak możliwości korzystania ze wsparcia z funduszu ratunkowego dla eurolandu, czyli Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).
"Dlatego proponujemy zmianę obecnych regulacji dotyczących wsparcia UE dla bilansów płatniczych państw spoza strefy euro, tak aby miały one możliwość zaciągania kredytów na rekapitalizację banków, które miałyby kłopoty" - powiedziała eurodeputowana.
Jej raport proponuje też zwiększenie kapitału, który może być wykorzystany na wsparcie bilansów płatniczych (z ang. BoP - balance-of-payments assistance) o 10 mld euro - do 60 mld. Obecnie w ramach tego programu UE może udzielić krajom spoza euro pomocy na podreperowanie bilansów płatniczych na łączną kwotę 50 mld euro. Według Huebner dodatkowe 10 mld euro miałoby pochodzić z niewykorzystanych środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej, który niebawem wygaśnie; mechanizm ten jest finansowany dzięki gwarancjom budżetu UE i dotyczy on wszystkich 27 krajów.
W raporcie Huebner zaproponowała również zmianę traktatu o funduszu ESM, aby państwa spoza euro, które przystąpią do wspólnego nadzoru bankowego, mogły korzystać z pożyczek na rekapitalizację swoich banków - tak jak członkowie strefy wspólnej waluty. Wówczas kraje nie będące w eurostrefie miałyby też wpłacać składki do EMS, ale tylko na część przeznaczoną na dokapitalizowanie banków.
Parlament Europejski ma głosować nad raportem Huebner ma posiedzeniu plenarnym w kwietniu. Według polskiej eurodeputowanej Komisja Europejska i Rada UE powinny uwzględnić rekomendacje PE w pracach nad nowymi regulacjami.
Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)
awi/ az/ kot/ osz/