Trwa ładowanie...
d2o7w1c
03-03-2016 11:11

KRD: Zadłużenie branży budowlanej wzrosło do 1,35 mld zł

Warszawa, 03.03.2016 (ISBnews) - Łączne zadłużenie firm z branży budowlanej wynosi blisko 1,35 mld zł, poinformował Krajowy Rejestr Długów (KRD).

d2o7w1c
d2o7w1c

"W ciągu ostatniego półrocza łączne zadłużenie branży budowlanej notowane w KRD wzrosło o ponad 320 mln zł, czyli ponad dwa razy mocniej niż w ciągu całego poprzedniego roku, kiedy ten przyrost wyniósł 136 mln zł" - powiedział prezes Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Średnia kwota zobowiązania to około 7 tys. zł. Średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika przekracza natomiast 31 tys. zł, oznacza to, że 43,31 tys. dłużników ma w sumie ponad 192 tys. niezapłaconych zobowiązań.

Największe zadłużenie, przekraczające 400 mln zł, budowlanka ma wobec firm zajmujących się działalnością finansową i ubezpieczeniową.

"Są tu zarówno niespłacone na czas kredyty i raty leasingowe, ale również zaległości wobec firm windykacyjnych, które odkupiły dług od pierwotnych wierzycieli" - powiedział Łącki.

d2o7w1c

Rosną również ługi wobec budowlanki. W sierpniu 2015 roku firmy z tej branży miały do odzyskania ponad 363 mln zł. Na koniec lutego 2016 roku kwota ta przekraczała już 565 mln zł. Wzrost zadłużenia wobec branży budowlanej w ciągu sześciu miesięcy wzrósł o ponad 55%, podano także.

"Skokowy wzrost zadłużenia wobec budowlanki nie jest najlepszym prognostykiem. Jak wynika z naszych badań, branża ma duży problem z terminowymi płatnościami. Dane za ostatnie półrocze sugerują, że w najbliższej przyszłości może on jeszcze przybrać na sile" - powiedział prezes Rzetelnej Firmy Maciej Ameljan, również cytowany w komunikacie.

Najwięcej, bo niemal 240 mln zł, firmom budowlanym są winne inne firmy budowlane, podano

"Jedna firma nie płaci drugiej, druga nie płaci kolejnej, a kolejna trzem następnym - właśnie w taki sposób tworzą się zatory płatnicze" - podsumował Ameljan.

(ISBnews)

d2o7w1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o7w1c