Trwa ładowanie...
d2rb6gm

Kredyt Inkaso: Konflikt w akcjonariacie utrudnia skuteczną ekspansję zagraniczną

Warszawa, 19.08.2016 (ISBnews) - Kredyt Inkaso działa "normalnie", ale przez konflikt z Bestem cierpi współpraca z koinwestorami, zasoby firmy odciągane są od spraw operacyjnych i trudno o skuteczną realizację ekspansji zagranicznej, poinformował prezes KI Paweł Szewczyk.

Share
d2rb6gm

"Konflikt z Best uderza w spółkę na wiele sposobów. Poprzez ten konflikt cierpi nasza współpraca z koinwestorami, a to odbija się na przychodach. Poza tym, konflikt odbija się również na operacjach własnych. Konflikt to również fakt zaangażowania zasobów ludzkich w sprawy nieoperacyjne, a to musi odbijać się na wynikach. Spadek zysku netto w II kwartale br. w ujęciu rok do roku o 24% nie jest przypadkowy" - powiedział Szewczyk podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego przez ISBnews.

Zaznaczył, że spółka działa normalnie. "Natomiast naturalne jest, że całe zamieszanie wokół spółki, zarzuty dużego akcjonariusza wobec zarządu, próba jego odwołania, destabilizowanie sytuacji od początku roku odbija się na poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji wśród pracowników" - stwierdził prezes KI.

Przyznał jednocześnie, że obecny konflikt w akcjonariacie ma negatywne przełożenie na dostęp do finansowania i jego koszt.

d2rb6gm

"Jest to naturalny proces, jaki obserwujemy w otoczeniu spółki. Ekspansja zagraniczna wymaga nie tylko finansowania, ale również odważnych decyzji strategicznych i współpracy z partnerami biznesowymi. W sytuacji, gdy jeden z akcjonariuszy, który próbuje przejąć kontrolę nad spółką, kwestionuje decyzje podejmowane przez zarząd i umowy zawierane z partnerami, trudno mówić o skutecznej realizacji ekspansji zagranicznej" - powiedział Szewczyk.

Jako przykład podał komunikowane rynkowi nabycie dużego portfela w Rumunii od UniCredit w koinwestycji z Trigon TFI i TFI AgioFunds.

"Nawet te transakcje Best zapowiada, że będzie kwestionował" - wskazał szef Kredyt Inkaso.

W ub. roku finansowym Kredyt Inkaso nabyło w Polsce na własny rachunek wierzytelności o wartości nominalnej 3,3 mld zł i zarządzało portfelami wierzytelności o wartości 2,9 mld zł. W Rumunii było to odpowiednio 1,8 mld zł i 1,9 mld zł. Wartość portfela własnego w Rosji wyniosła 1,1 mld zł, zaś w Bułgarii 0,3 mld zł.

d2rb6gm

Na początku stycznia br. Kredyt Inkaso zakończyło negocjacje w sprawie połączenia z Best i Gamex oraz skierowało do Best pisemne wypowiedzenie umowy o współpracy. Best posiada bezpośrednio oraz pośrednio poprzez Actinium Inwestycje, Gamex Inwestycje oraz Gamex 4 268 134 sztuk akcji Kredyt Inkaso, uprawniających do wykonywania 32,99% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu KI. Best jest obecnie największym pojedynczym akcjonariuszem Kredyt Inkaso.

Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

(ISBnews)

d2rb6gm

Podziel się opinią

Share
d2rb6gm
d2rb6gm