Trwa ładowanie...
d33k2au
15-02-2016 12:59

Kredyt Inkaso może przeznaczać na zakup portfeli 450 mln zł rocznie

Warszawa, 15.02.2016 (ISBnews) - Kredyt Inkaso jest w stanie - w ramach rozwoju organicznego i współpracy z TFI - przeznaczać co najmniej 450 mln zł rocznie na zakup portfeli wierzytelności na rynku krajowym i za granicą, poinformował prezes Paweł Szewczyk. KI szacuje, że podaż portfeli bankowych na rynku wzrośnie o ok. 15% r/r ze względu na wprowadzony podatek bankowy.

Share
d33k2au

"Mamy możliwość inwestycji własnych na poziomie ok. 150 mln zł rocznie. Oprócz tego szacujemy, że dzięki współpracy z funduszami Trigon i Agio w ramach koinwestycji powinniśmy pozyskiwać minimum 300 mln zł na inwestycje w portfele" - powiedział Szewczyk podczas konferencji prasowej.

Dodał, że środki te spółka będzie inwestować w portfele, które gwarantują wyższy zwrot.

"Nie zakładamy, jaka część będzie inwestowana na rynku krajowym, a jaka za granicą. To będzie zależało od cen i możliwości odzysku" - podkreślił Szewczyk.

W jego ocenie, ze względu na obowiązujący od lutego podatek bankowy, zwiększy się skłonność banków do sprzedaży kredytów niepracujących, które obciążają bilans.

d33k2au

"Zazwyczaj w styczniu i lutym, po mocnej końcówce roku, przynoszą spokój. W tym roku jest inaczej - na rynku pojawiły się już duże portfele bankowe i cały czas mamy zaproszenia do kolejnych przetargów.

Spółka spodziewa się, że podaż portfeli bankowych będzie wyższa w tym roku o ok. 15% w porównaniu z poprzednim, dodał.

Według Szewczyka, w tym roku należy spodziewać się stabilizacji cen na rynku ze względu na fakt, że coraz więcej zagranicznych graczy interesuje się rynkiem polskim.

Kredyt Inkaso przygotowało 3 warianty rozwoju w kolejnych latach uzależnione od rozwoju sytuacji rynkowej. Pierwszy wariant zakłada rozwój organiczny, drugi emisję akcji do kwoty 150 mln zł z prawem poboru, a trzeci pozyskanie nowego inwestora.

d33k2au

"W ramach wariantu pierwszego będziemy współpracę rozwijać z funduszami, ale będziemy też pracować nad tym, by uzyskać akceptację akcjonariuszy zakładający emisję akcji. Scenariusz drugi, który zakłada emisję akcji i zwiększenie kapitału, pozwoliłby nam zwiększać inwestycje. Nasze szacunki mówią, że kwota 150 mln zł byłaby adekwatna. To jest temat, który analizujemy. Zakładamy emisję z prawem poboru. Inną możliwością jest program emisji obligacji na kwotę 300 mln zł" - powiedział prezes.

Jeśli Kredyt Inkaso miałoby możliwość realizacji wariantu nr 2, to chciałoby wejść na rynek hiszpański i tam inwestować w portfele na rynku wtórnym, dodał.

Trzeci wariant zakłada pozyskanie inwestora branżowego - branżowego, krajowego lub zagranicznego.

Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

(ISBnews)

d33k2au
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33k2au
d33k2au