Trwa ładowanie...

Kredyt na mieszkanie. Już wkrótce ważne zmiany

Od 2017 r. trzeba będzie mieć większy wkład własny na mieszkanie na kredyt.

Kredyt na mieszkanie. Już wkrótce ważne zmianyŹródło: Fotolia, fot: Piotr Adamowicz
d25fg6c
d25fg6c

Od 2017 roku, by kupić mieszkanie na kredyt, trzeba będzie mieć 20 procent wkładu własnego, teraz trzeba mieć 15 procent. W przyszłym roku, zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki będą mogły udzielać kredytu w maksymalnej wysokości 80 procent wartości nieruchomości.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że za każdym razem wprowadzenie nowego progu łączyło się z pewnym osłabieniem dynamiki udzielania kredytów mieszkaniowych. "Rodziny i osoby ubiegające się o taki kredyt muszą zgromadzić odpowiednie pieniądze" - dodał.

Szef Związku przypomniał, że w poprzednich latach na kilka tygodni przed wejściem nowych rozwiązań widać było większe zainteresowanie zaciąganiem zobowiązań na cele mieszkaniowe. W jego opinii, w tym roku wielkiego wzrostu dynamiki raczej nie należy się spodziewać, ponieważ klienci i rynek w poważnej mierze jest już oswojony z tą informacją.

Od 2014 roku stopniowo zwiększano wymagany wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt. Rekomendację wprowadzono, by zwiększyć bezpieczeństwo kredytobiorców i kredytodawców.

d25fg6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25fg6c