Trwa ładowanie...
knf

Kredyt na mieszkanie. Już wkrótce ważne zmiany

Od 2017 r. trzeba będzie mieć większy wkład własny na mieszkanie na kredyt.

Share
Kredyt na mieszkanie. Już wkrótce ważne zmiany
Źródło: Fotolia, Fot: Piotr Adamowicz
d43dhxp

Od 2017 roku, by kupić mieszkanie na kredyt, trzeba będzie mieć 20 procent wkładu własnego, teraz trzeba mieć 15 procent. W przyszłym roku, zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki będą mogły udzielać kredytu w maksymalnej wysokości 80 procent wartości nieruchomości.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że za każdym razem wprowadzenie nowego progu łączyło się z pewnym osłabieniem dynamiki udzielania kredytów mieszkaniowych. "Rodziny i osoby ubiegające się o taki kredyt muszą zgromadzić odpowiednie pieniądze" - dodał.

d43dhxp

Szef Związku przypomniał, że w poprzednich latach na kilka tygodni przed wejściem nowych rozwiązań widać było większe zainteresowanie zaciąganiem zobowiązań na cele mieszkaniowe. W jego opinii, w tym roku wielkiego wzrostu dynamiki raczej nie należy się spodziewać, ponieważ klienci i rynek w poważnej mierze jest już oswojony z tą informacją.

Od 2014 roku stopniowo zwiększano wymagany wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt. Rekomendację wprowadzono, by zwiększyć bezpieczeństwo kredytobiorców i kredytodawców.

d43dhxp

Podziel się opinią

Share
d43dhxp
d43dhxp