Trwa ładowanie...
Tax Care
kredyty

Kredyty ze wsparciem: korzystne pożyczki dla start-upów

Kredytami w ramach unijnej Inicjatywy JEREMIE można finansować zakup maszyn i środków transportu, wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych czy tworzenie nowych miejsc pracy. Tego typu wsparcie jest jednak dostępne tylko w sześciu województwach.

Share
Kredyty ze wsparciem: korzystne pożyczki dla start-upów
Źródło: Fotolia
d45m2i3

Przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą lub nie mają wystarczającej historii kredytowej, w większości banków nie mają większej szansy na kredyt umożliwiający im rozwój firmy. Dotyczy to jednak oferty standardowej. Na rynku są bowiem dostępne oferty wspierane przez rząd lub Unię Europejską. Jedną z nich są kredyty, pożyczki i poręczenia oferowane w ramach unijnej Inicjatywy JEREMIE – przypomina Tax Care w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Kredyty ze wsparciem”.

Kredyty, pożyczki i poręczenia w ramach Inicjatywy JEREMIE są obecnie dostępne w sześciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Mogą się o nie starać mikro, mali i średni przedsiębiorcy – przede wszystkim jednak właśnie ci, którzy mieliby bardzo utrudniony dostęp do standardowej oferty: start-upy czy firmy nie posiadające wystarczających zabezpieczeń. Ze wsparcia mogą skorzystać zarówno jednoosobowe firmy, jak i przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników, posiadające siedzibę lub prowadzące działalność w danym województwie. Kredytami z unijną pomocą można finansować między innymi wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych, zakup maszyn oraz środków transportu, tworzenie nowych miejsc pracy czy informatyzację przedsiębiorstwa. Wśród banków mają je w ofercie m.in. Bank Polskiej Spółdzielczości, FM Bank PBP i Idea Bank.

(fot. Tax Care)
Źródło: (fot. Tax Care)

Na przedsiębiorców czekają w bankach kredyty i pożyczki w wysokości od 250 tys. zł do 2,5 mln zł (w zależności od województwa i przeznaczenia pożyczki), z oprocentowaniem rynkowym rozpoczynającym się od 4,5%. Pieniądze można pożyczyć maksymalnie na 5 lat, przy czym wyjątkowo w woj. wielkopolskim maksymalny okres kredytowania może wynosić nawet 10 lat, dotyczy to jednak tylko pożyczek o charakterze innowacyjnym.

(fot. Tax Care)
Źródło: (fot. Tax Care)

W przypadku poręczeń ich wartość może wynosić do 60% kwoty kredytu, maksymalnie do 500 tys. zł (woj. łódzkie) oraz do 80% kredytu, maksymalnie do 300 tys. zł (woj. mazowieckie) lub do 1 mln zł (woj. dolnośląskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie). Poręczenia przyznawane są maksymalnie na 5,5 roku (woj. łódzkie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie) oraz na 6 lat i kwartał (woj. dolnośląskie i mazowieckie).

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

d45m2i3

Podziel się opinią

Share
d45m2i3
d45m2i3