Trwa ładowanie...

Krótka lista inwestorów dla Plusa szybciej

Na dniach właściciele Polkomtelu wyłonią najlepsze oferty, których autorzy trafią na krótką listę inwestorów dla firmy. Zygmunt Solorz-Żak daje za nią ponad 18 mld zł.

Krótka lista inwestorów dla Plusa szybciejŹródło: Jupiterimages
d3pmt9b

Nie w połowie marca, ale już w najbliższych dniach powstanie krótka lista inwestorów, którzy będą mogli przeprowadzić finansowo-prawne badanie Polkomtelu, operatora sieci Plus – wynika z nieoficjalnych informacji. Lista taka, wbrew dotychczasowym informacjom, na razie nie powstała i nie jest pewne, ile podmiotów się na niej pojawi. Zdaniem niektórych, akcjonariusze Polkomtelu skłaniają się obecnie ku temu, aby objęła kilka, 6–7 najwyższych ofert (wpłynęły 21 lutego), ale wcześniej osoby zbliżone do komórkowej sieci zapowiadały, że wyłonione mają zostać trzy najlepsze propozycje. Który wariant przeważy – powinno okazać się wkrótce.

Solorz-Żak daje najwięcej?

Podmioty lub konsorcja, które przejdą do kolejnego etapu procedury sprzedażowej, będą miały kilka tygodni na spotkania z zarządem Polkomtelu. Potem przyjdzie czas na składanie wiążących ofert.

Na razie, jak wskazują nasi informatorzy, najwięcej pieniędzy za akcje operatora sieci Plus położył na stole właściciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak. On sam milczy. Nie potwierdza nawet, czy złożył ofertę, czy też nie, ani kto jest jego partnerem przy ewentualnej transakcji. Na rynku pojawiły się spekulacje, że miałby złożyć wspólną ofertę z America Movil, firmą kontrolowaną przez meksykańskiego miliardera Carlosa Slima. Takie i inne informacje podgrzewają atmosferę wokół Polkomtelu, która i tak jest już gorąca.

d3pmt9b

Wyścig do krótkiej listy

– Solorz położył najwięcej: ponad 18 mld zł – twierdzi jeden z naszych rozmówców. – To wbrew logice, ale przecież nie można wykluczyć, że na tym etapie, aby dostać się na krótką listę, wiele podmiotów zaproponuje wysoką cenę, a ostatecznie po due diligence z niej zejdzie. To dość powszechna praktyka – stwierdziła inna osoba zbliżona do transakcji.

18 mld zł to maksymalna wycena Polkomtelu znana do tej pory na rynku kapitałowym. Na tyle wyznaczył ją DM BZ WBK, przygotowując wycenę akcji PKN Orlen, jednego z właścicieli telekomu.

Najbardziej popularna kwota za akcje giganta uwzględniana przez analityków to 16 mld zł. Na tyle został on wyceniony, gdy swój pakiet walorów sieci Plus sprzedawał duński operator TDC.

Z kolei finansowe instytucje inwestujące na warszawskiej giełdzie oceniały wcześniej, że Polkomtel to typowa firma dywidendowa i należy ją porównywać z takimi podmiotami, jak Telekomunikacja Polska. Dla instytucji operator Plusa był wart około 10 mld zł.

d3pmt9b

Informacja, że oferta właściciela Polsatu jest najwyższa, może zaskakiwać o tyle, że konkuruje on o Polkomtel z takimi potentatami, jak szwedzka TeliaSonera, norweski Telenor czy hiszpańska Telefonica. O operatora starają się też konsorcja potężnych funduszy private equity.

Polkomtel należy do KGHM, PKN Orlen, PGE, Węglokoksu oraz brytyjskiego Vodafone. Właściciele od 2010 r. na poważnie przygotowują się do sprzedaży akcji operatora sieci Plus. Jest on najwięcej zarabiającą siecią mobilną w kraju.

d3pmt9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pmt9b