Trwa ładowanie...

Krucjata Ryszarda Petru. Polityk nie ustaje w walce z zakazem handlu

Lider Nowoczesnej w dyskusji o zakazie handlu w niedziele ponownie staje po stronie przedsiębiorców. W jego ocenie tysiące firm w Polsce straci na nowym pomyśle PiS. We wpisie na FB dostaje się też prezesowi PiS. "J. Kaczyński nie robi zakupów, nie podróżuje po świecie i nie rozumie współczesnych mechanizmów społecznych" - pisze Petru.

Krucjata Ryszarda Petru. Polityk nie ustaje w walce z zakazem handluŹródło: PAP
d24w8me
d24w8me

"Jednym z faktów pomijanych przez zwolenników zakazu handlu w niedzielę jest to, że aż 67 proc. wizyt obcokrajowców w Polsce ma miejsce w weekendy i dotyczy stref przygranicznych, w których robią zakupy i korzystają z usług polskich przedsiębiorców" - pisze na swoim profilu na Facebooku lider Nowoczesnej, Ryszard Petru.

Jak zauważa polityk "zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie Polski tysiące firm, w tym wiele niewielkich rodzinnych biznesów, czerpie zyski i rozwija się dzięki handlowi w weekendy".

Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów

Petru przekonuje też, że wtedy właśnie generują największą część obrotów. "Każda niedziela, w której ci przedsiębiorcy nie będą mogli sprzedawać swoich towarów i usług, będzie dla nich oznaczać dużą stratę finansową".

W kolejnym swoim wpisie w tej samej sprawie lider Nowoczesnej pisze o swoim politycznym adwersarzu. "J. Kaczyński nie robi zakupów, nie podróżuje po świecie i nie rozumie współczesnych mechanizmów społecznych.
Poprzez ustawę o zakazie handlu chce przypodobać się związkowcom i kościelnym hierarchom. Bo prawdziwy Polak w niedzielę idzie do kościoła, a nie na zakupy lub do pracy" - czytamy na profilu Petru.

Polityk raz jeszce zapewnia, że nigdy nie zgodzi się na zakaz handlu w niedzielę, nieważne czy w co drugą, trzecią czy dziesiątą. "Ludzie mają prawo robić zakupy wtedy, gdy im to pasuje, a nie wtedy gdy Kościół lub PiS pozwoli. Każdy ma prawo pracować wtedy, gdy tego potrzebuje. I jeżeli jest to akurat niedziela, to J. Kaczyńskiemu, ani państwu nic do tego tak długo, jak nikt do niedzielnej pracy nie jest przymuszany".

d24w8me

Jak już pisaliśmy w money.pl, rząd nie zgadza się z tak zdecydowanymi opiniami przeciwników regulacji. - Nowa ustawa związana z zakazem handlu w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca będzie miała minimalny wpływ na gospodarkę i nie stanowi poważnego zagrożenia - przekonywał we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Jeszcze w sierpniu pisaliśmy, że prace nad zakazem handlu w niedzielę przyspieszą po wakacjach. Już wtedy Śniadek mówił, że wyobraża sobie "dążenie do kompromisu". Chodzi o kompromis z "Solidarnością", która propozycję zakazu handlu w niedziele zgłosiła do Sejmu jako projekt obywatelski.

Sęk w tym, że związkowcy domagali się całkowitego zamknięcia sklepów w każdą niedzielę. Robienie zakupów w niedziele otwarcie krytykował Jarosław Kaczyński, piętnowała je też premier Beata Szydło. Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój też poparł projekt.

Jak tłumaczył - chleb można kupić w sobotę, buty w piątek, a gospodarka na zakazie nie ucierpi. Ciepłe słowa w stosunku do projektu były, ale nie było woli, by szybko go procedowąć. I tak inicjatywa "Solidarności" utknęła na długie miesiące w Sejmie. Teraz PiS przyśpiesza.

d24w8me
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24w8me

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj