Trwa ładowanie...

Krytycy połkną język? Mimo 500+ kobiety chętniej podejmują pracę

Wbrew słowom krytyków nie ma sygnałów, by program 500+ negatywnie wpłynął na aktywność zawodową Polek. Jest wręcz przeciwnie.

Krytycy połkną język? Mimo 500+ kobiety chętniej podejmują pracęŹródło: PAP
d2mbe7e
d2mbe7e

Dane Eurostatu przeanalizowane przez Marcina Lipkę, głównego analityka Cinkciarz.pl, wskazują jednoznacznie na poprawę sytuacji na rynku pracy w II kwartale 2017 r. i brak sygnałów o negatywnym wpływie programu 500+ na aktywność zawodową Polek.

Zamiast porzucania prac, Polki coraz częściej ją podejmują

Część szacunków sprzed wprowadzenia świadczenia 500+ była alarmująca. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegał, że z rynku pracy może zniknąć nawet ćwierć miliona kobiet. Sytuacja taka przy założeniu ciągłego rozwoju gospodarczego i spadku bezrobocia mogłaby zagrozić dynamice przyrostu PKB. Rzeczywistość nie tylko nie potwierdziła obaw, ale okazała się całkowicie odwrotna.

W stosunku do sytuacji sprzed roku, zatrudnienie kobiet w wieku 16-64 lat było o 1,9 proc. wyższe (dane na koniec II kwartału) niż w analogicznym okresie minionego roku. W ciągu 12 miesięcy powstało 250 tys. nowych miejsc pracy. Niemal 150 tys. z nich zajęły kobiety.

Co istotne, łączna liczba aktywnych zawodowo i zatrudnionych kobiet wyniosła 7,32 mln. To najlepszy wynik w minionych 25 latach. Ważną informacją z perspektywy prognozowanego ryzyka programu 500+ jest podejmowanie pracy przez panie w wieku 25-49 lat, czyli w wieku, gdy najczęściej zostają matkami. Liczba pracujących w tej grupie wzrosła o 60 tys. w stosunku do roku ubiegłego.

500+ da 400 tys. urodzeń rocznie? Zobacz, co o tym myśli Elżbieta Rafalska:

Rynek pracy silniejszy niż się spodziewano

- Bardzo dobry drugi kwartał oczywiście nie niweluje wielu strukturalnych problemów, przede wszystkim niedopasowania kompetencji pracowników do oczekiwań pracodawców czy nadal względnie niskiej aktywności zawodowej wśród niektórych grup społecznych. Dane Eurostatu pokazują natomiast, że rynek pracy jest znacznie silniejszy niż można było oczekiwać jeszcze kilka miesięcy temu, a program 500+ nie wywołał na nim negatywnych skutków - ocenił Marcin Lipka.

d2mbe7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mbe7e