Trwa ładowanie...
d3mu11x
firma

Kryzys źle wpływa na działalność dużych firm

Ponad trzy czwarte dużych firm uważa, że kryzys wpłynie negatywnie na ich działalność - wynika z najnowszego badania PKPP Lewiatan i firmy Deloitte.

Share
d3mu11x

Ponad 1/3 firm zakłada, że będzie musiała ograniczyć produkcję i sprzedaż w Polsce, a co piąta na rynkach zagranicznych. Bardzo duża niepewność dotyczy planów zatrudnienia, bo prawie 28 proc. dużych przedsiębiorstw już podjęło decyzję o zwolnieniach, a dalsze 27 proc. jest gotowe na taki krok, jeżeli sytuacj będzie rozwijała się źle.

Autorzy badania podkreślają jednak, że pełna diagnoza stanu dużych firm nie skłania do pesymizmu. Firmy umiejętnie identyfikują ryzyka i już podjęły wiele działań pomagających przetrwać kryzys.

Wiele z nich upatruje nawet w kryzysie szansy na wzmocnienie pozycji na rynku. 25 proc. nie przewiduje, by kryzys wpłynął negatywnie na ich działalność, a 60 proc. dużych przedsiębiorstw planuje inwestycje w latach 2009 - 2010.

W Polsce działa 3400 dużych firm. Zatrudniają one ponad 40 proc. pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw i wytwarzają ponad 1/3 PKB.

d3mu11x

Podziel się opinią

Share
d3mu11x
d3mu11x