Trwa ładowanie...
d285nd7

Krzysztof Skóra nowym szefem KGHM

Rada nadzorcza KGHM zdecydowała o odwołaniu ze stanowiska prezesa spółki Herberta Wirtha i powołanie na jego miejsce Krzysztofa Skórę. Powołano także dwóch wiceprezesów; ds. rozwoju i ds. korporacyjnych.

Share
d285nd7

Spółka podała w opublikowanym we wtorek późnym wieczorem komunikacie, że oprócz Wirtha rada nadzorcza odwołała też pierwszego wiceprezesa zarządu Jarosława Romanowskiego, wiceprezesa zarządu Marcina Chmielewskiego oraz wiceprezesa zarządu Jacka Kardelę. Wirth pełnił funkcję prezesa zarządu od 2009 roku.

Jednocześnie w skład zarządu KGHM powołano - poza Skórą - Mirosława Stanisława Bilińskiego na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. rozwoju, a także Jacka Raweckiego na wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych.

Skóra już wcześniej był prezesem KGHM w latach 2006-2008. W latach 1991-1994 był członkiem rady nadzorczej. Obecnie pełni mandat radnego sejmiku dolnośląskiego (PiS).

W połowie stycznia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało sześciu nowych członków rady nadzorczej spółki. Zostali nimi Miłosz Stanisławski, Michał Czarnik, Cezary Godziuk i Radosław Barszcz (przedstawiciele Skarbu Państwa) oraz Dominik Hunek i Jarosław Witkowski.

d285nd7

Minister skarbu Dawid Jackiewicz zapowiadał przeprowadzenie audytu w miedziowej spółce. Zwracał uwagę, że powinien on przynieść odpowiedź m.in. na to, jak dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi.

MSP zapowiadało również zbadanie zasadności inwestycji KGHM w kopalnię Sierra Gorda w Chile. Odkrywkowa kopalnia w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 r. W listopadzie ub.r. spółka informowała, że w trzecim kwartale 2015 r. odnotowała 270 mln zł straty netto i 40 mln straty EBITDA na tym przedsięwzięciu. KGHM ma 55 proc. udziałów w kopalni. Przedstawiciele spółki argumentowali, że na jej wynik wpłynęły niekorzystne ceny surowców na rynkach światowych, a także to, że nie osiągnęła pełnej mocy wydobywczej.

Spółka wówczas informowała także, że po dziewięciu miesiącach 2015 r. przychody Grupy KGHM wyniosły 14,9 mld zł, a zysk netto wyniósł 1,2 mld zł. EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji, osiągnęła 3,7 mld zł. W trzecim kwartale 2015 r. KGHM zanotował 354 mln zł jednostkowego zysku netto. Rok wcześniej było to 629 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 567 mln zł. Rok temu było to 953 mln zł.

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jest jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.

d285nd7

Podziel się opinią

Share
d285nd7
d285nd7