Trwa ładowanie...
d3gv5bq

Książę Filip przechodzi na emeryturę. W środę pokaże się po raz ostatni

Środowe spotkanie z żołnierzami marynarki wojennej będzie ostatnim oficjalnym wydarzeniem, w którym udział weźmie książę Filip - mąż królowej Elżbiety II. O jego emeryturze poinformował już w maju Pałac Buckingham.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Książę Filip przechodzi na emeryturę. W środę pokaże się po raz ostatni
(PAP)
d3gv5bq

"Guardian" przypomina, że spotkanie z żołnierzami marynarki będzie symbolicznym zakończeniem jego działalności publicznej. Sam książę Edynburga bowiem również służył w armii.

Tym wydarzeniem Filip zakończy swój udział w oficjalnych okolicznościach, choć zapowiada, że będzie się na nich pojawiał "od czasu do czasu", ale już tylko jako towarzysz królowej Elżbiety II.

Królowa Elżbieta II i książę Filip - niezwykła królewska para

Brytyjskie media wskazują, że przez ponad 65 lat swojej działalności mąż królowej odbył 637 podróży służbowych za granicę. Odwiedził w tym czasie 143 kraje na całym świecie oraz wygłosił 5496 publicznych przemówień.

d3gv5bq

Ponadto książę Filip napisał 14 książek i udzielił patronatu 785 organizacjom podczas swojej królewskiej kariery.

Informację o wycofaniu się męża królowej z życia publicznego przekazał w maju Pałac Buckingham. W komunikacie zapewniano jednak, że powodem nie są powody
zdrowotne, choć sam zainteresowany nie ukrywał, że miało to spory wpływ na jego decyzję.

W jednym z wywiadów żartował nawet, że "wie co to znaczy być jedną nogą w grobie".

W środowym spotkaniu wezmą udział żołnierze, którzy brali udział w wyzwaniu, które zakładało przebiegnięcie 1664 mil. Zaczęło się 25 kwietnia w Plymouth i od tej pory każdego ze stu dni uczestnicy musieli przebiec 16,64 mili.

Spotkanie zakończy się marszem, po którym książę Edynburga przeprowadzi uroczystą odprawę.

d3gv5bq

Podziel się opinią

Share
d3gv5bq
d3gv5bq