Księża chodzący po kolędzie nie powinni brać pieniędzy. Polacy nie mają tu wątpliwości

Badania wykazały, że prawie dwie trzecie z nas uważa, że duchownym podczas noworocznych odwiedzin nie powinniśmy dawać kopert. Są już w Polsce diecezje, gdzie zakazano takich praktyk.

Księża chodzący po kolędzie nie powinni brać pieniędzy. Polacy nie mają tu wątpliwości
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Renata Dąbrowska
Krzysztof Janoś

W sondażu SW Research dla”Rzeczpospolitej” respondenci mieli za zadanie odpowiedzieć m.in. na pytanie: czy księża powinni przyjmować pieniądze odwiedzając wiernych „po kolędzie”?

64 proc. odpowiedziało, że księża nie powinni przyjmować kopert z gotówką. Za zbieraniem pieniędzy od wiernych było 17 proc. pytanych. 20 proc. nie miało jednak w tej sprawie żadnego zdania.

Morawiecki na urodzinach Radia Maryja. Julia Pitera komentuje

Jak przypomina gazeta, w kilku diecezjach już wiele lat temu wprowadzono zalecenia, by podczas wizyt duszpasterskich księża nie przyjmowali kopert od parafian. Kościelnym władzom chodziło o to, by podczas takich wizyt zarówno ksiądz, jak i rodzina, skupiali się na duchowości.

Co ciekawe, częściej przeciw kopertom są kobiety (70 proc.), starsi Polacy (66 proc.) i osoby o co najmniej średnim wykształceniu.

Jak już pisaliśmy w money.pl, rządzący obiecywali wprowadzić odpis podatkowy na kościoły działające w Polsce. W zmian za to miał być w końcu zlikwidowany Fundusz Kościelny, na który idą setki milionów złotych z budżetu. Jak się okazuję, skończyło się na obietnicach.

Fundusz powołały w 1950 r. władze PRL jako forma rekompensaty za mienie odebrane Kościołowi katolickiemu po wojnie. Pierwotnie pokrywał on np. koszty odbudowy kościołów lub ich remonty.

Od końca XX w. zajmuje się finansowaniem składek ZUS księży i zakonników. W 2016 r. MSWiA wróciło do praktyki dotowania remontów budynków sakralnych. W 2016 r. było to jednak zaledwie 8,3 mln zł, co daje niecałe 6 proc. wszystkich środków zgromadzonych w funduszu.

Pojawiają się głosy, że nie ma podstaw, by księża byli opodatkowani na innych zasadach niż wszyscy obywatele. To, ile duchowni zobowiązani są płacić, zależy od wielkości parafii oraz ich stanowiska. Niewielu z nich korzysta z możliwości płacenia podatków na zasadach ogólnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1855)