Kto może zarządzać twoją lokatą, czyli rzecz o pełnomocnikach i upoważnieniach
Choć udzielanie informacji dotyczących dostępu do konta bankowego i innych produktów bankowych nie jest zbyt mądre (dane te mogą się dostać w niepowołane ręce i przysporzyć nie lada problemów), to jednak z wielu względów dobrze jest upoważnić jedną zaufaną osobę do obsługi naszego konta, lokaty bądź też karty płatniczej. Dlaczego?
Choć udzielanie informacji dotyczących dostępu do konta bankowego i innych produktów bankowych nie jest zbyt mądre (dane te mogą się dostać w niepowołane ręce i przysporzyć nie lada problemów), to jednak z wielu względów dobrze jest upoważnić jedną zaufaną osobę do obsługi naszego konta, lokaty bądź też karty płatniczej.
Dlaczego? Ponieważ w przypadku choroby lub wypadku właściciela rachunku wiele procedur zostaje ułatwionych i uproszczonych. Warto zatem pomyśleć o pełnomocnictwie już na etapie zakładania rachunku czy lokaty, jest to bowiem równie istotny element produktu bankowego, jak np. oprocentowanie lokat terminowych.
Czym jest pełnomocnictwo?
Najprościej rzecz ujmując, pełnomocnictwo to udzielenie osobom trzecim upoważnienia do korzystania z naszego konta bankowego lub lokat. Upoważnić możemy maksymalnie dwie osoby, które mają pełną zdolność do czynności prawnych.
Pełnomocnictwo udzielane jest poprzez wypełnienie i przedłożenie w banku odpowiednich dokumentów. Może być ono czasowe, nieograniczone w czasie bądź jednorazowe do wykonania określonej czynności.
Rodzaje pełnomocników
Kiedy myślimy o udzieleniu komuś pełnomocnictwa, mamy przeważnie na myśli pełnomocnika ogólnego. Posiada on niemal nieograniczony dostęp do konta bądź lokaty. Nie może on natomiast: zamykać rachunku ani dokonywać żadnych zmian w umowie, udzielać pełnomocnictw, brać kredytów (nawet jeśli chodzi o najmniejsze kredyty gotówkowe)
, wydawać kart płatniczych ani składać dyspozycji na wypadek śmierci.
Natomiast pełnomocnik rodzajowy może jedynie korzystać z karty płatniczej. Takiego upoważnienia można udzielić już dziecku od 13. roku życia, dlatego jest to forma pełnomocnictwa, z której chętnie korzystają rodzice. W tym przypadku można również ustalić limit kwotowy, dzięki czemu nie będzie ryzyka, że pociecha ogołoci nasze konto.
W przypadku śmierci
Oba rodzaje pełnomocnictw wygasają w momencie śmierci właściciela konta/ lokaty bądź samego pełnomocnika. Dlatego błędne jest przeświadczenie, że pełnomocnictwo pozwoli zarządzać np. kontem współmałżonka po jego śmierci. Możliwe jest to wyłącznie w przypadku bycia współwłaścicielem rachunku lub jeśli właściciel wyda odpowiednie dyspozycje na wypadek swojej śmierci.
Upoważnienie na wypadek własnej śmierci zlecane jest bankowi przez posiadacza rachunku na piśmie i powinno określać kwotę, jaką bank wypłaci wskazanym osobom, którymi mogą być: małżonek, wstępni, zstępni lub rodzeństwo.