ycipk-2q4sjd
pełnomocnictwo

Kto może zarządzać twoją lokatą, czyli rzecz o pełnomocnikach i upoważnieniach

Choć udzielanie informacji dotyczących dostępu do konta bankowego i innych produktów bankowych nie jest zbyt mądre (dane te mogą się dostać w niepowołane ręce i przysporzyć nie lada problemów), to jednak z wielu względów dobrze jest upoważnić jedną zaufaną osobę do obsługi naszego konta, lokaty bądź też karty płatniczej. Dlaczego?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto może zarządzać twoją lokatą, czyli rzecz o pełnomocnikach i upoważnieniach
ycipk-2q4sjd

Choć udzielanie informacji dotyczących dostępu do konta bankowego i innych produktów bankowych nie jest zbyt mądre (dane te mogą się dostać w niepowołane ręce i przysporzyć nie lada problemów), to jednak z wielu względów dobrze jest upoważnić jedną zaufaną osobę do obsługi naszego konta, lokaty bądź też karty płatniczej.

Dlaczego? Ponieważ w przypadku choroby lub wypadku właściciela rachunku wiele procedur zostaje ułatwionych i uproszczonych. Warto zatem pomyśleć o pełnomocnictwie już na etapie zakładania rachunku czy lokaty, jest to bowiem równie istotny element produktu bankowego, jak np. oprocentowanie lokat terminowych.

Czym jest pełnomocnictwo?

ycipk-2q4sjd

Najprościej rzecz ujmując, pełnomocnictwo to udzielenie osobom trzecim upoważnienia do korzystania z naszego konta bankowego lub lokat. Upoważnić możemy maksymalnie dwie osoby, które mają pełną zdolność do czynności prawnych.

Pełnomocnictwo udzielane jest poprzez wypełnienie i przedłożenie w banku odpowiednich dokumentów. Może być ono czasowe, nieograniczone w czasie bądź jednorazowe do wykonania określonej czynności.

Rodzaje pełnomocników

Kiedy myślimy o udzieleniu komuś pełnomocnictwa, mamy przeważnie na myśli pełnomocnika ogólnego. Posiada on niemal nieograniczony dostęp do konta bądź lokaty. Nie może on natomiast: zamykać rachunku ani dokonywać żadnych zmian w umowie, udzielać pełnomocnictw, brać kredytów (nawet jeśli chodzi o najmniejsze kredyty gotówkowe), wydawać kart płatniczych ani składać dyspozycji na wypadek śmierci.

ycipk-2q4sjd

Natomiast pełnomocnik rodzajowy może jedynie korzystać z karty płatniczej. Takiego upoważnienia można udzielić już dziecku od 13. roku życia, dlatego jest to forma pełnomocnictwa, z której chętnie korzystają rodzice. W tym przypadku można również ustalić limit kwotowy, dzięki czemu nie będzie ryzyka, że pociecha ogołoci nasze konto.

W przypadku śmierci

Oba rodzaje pełnomocnictw wygasają w momencie śmierci właściciela konta/ lokaty bądź samego pełnomocnika. Dlatego błędne jest przeświadczenie, że pełnomocnictwo pozwoli zarządzać np. kontem współmałżonka po jego śmierci. Możliwe jest to wyłącznie w przypadku bycia współwłaścicielem rachunku lub jeśli właściciel wyda odpowiednie dyspozycje na wypadek swojej śmierci.

Upoważnienie na wypadek własnej śmierci zlecane jest bankowi przez posiadacza rachunku na piśmie i powinno określać kwotę, jaką bank wypłaci wskazanym osobom, którymi mogą być: małżonek, wstępni, zstępni lub rodzeństwo.

ycipk-2q4sjd
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2q4sjd

ycipk-2q4sjd
ycipk-2q4sjd