Trwa ładowanie...
dzh906n

Kujawsko-Pomorskie/ Blisko 26 mln zł na inwestycje dla straży pożarnej

Prawie 26 mln zł kosztować będzie budowa nowej siedziby komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie oraz centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance. Realizacja inwestycji rozpocznie się w lutym.

Share
dzh906n

Blisko 13 mln zł na te inwestycje pochodzić będzie z RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Jak poinformowała rzeczniczka marszałka regionu Beata Krzemińska, w dwukondygnacyjnym budynku nowej siedziby PSP w Żninie (powiat żniński) pojawią się cztery dwustanowiskowe oraz dwa jednostanowiskowe boksy garażowe, pomieszczenia dla załogi, a także sala szkoleniowa oraz część administracyjna. Na terenie komendy zbudowana zostanie też trzykondygnacyjna wspinalnia do sportów pożarniczych ze stumetrowym dobiegiem i treningowa ścianka wspinaczkowa.

"Na dachu umiejscowione zostanie lądowisko dla śmigłowców ratowniczych przystosowane do obsługi lądowań nocnych, z którego będzie można przetransportować pacjentów do pobliskiego szpitala" - powiedziała Krzemińska. Dodała, że obiekt usytuowany będzie w centrum miasta, nieopodal planowanego węzła komunikacyjnego trasy S5, co, jak zaznaczyła rzeczniczka, ma ułatwić sprawny i szybki dojazd na miejsce akcji.

dzh906n

Koszt inwestycji to prawie 16 milionów złotych, z czego 8 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na blisko 10 mln zł szacowana jest budowa ośrodka szkolenia strażaków w Łubiance (powiat toruński), z czego 5 mln zł stanowić będzie wsparcie z RPO. Obiekt ma służyć podnoszeniu kwalifikacji i poprawie umiejętności zawodowych strażaków oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w zakresie różnych specjalizacji, między innymi współzawodnictwa sportowego.

"Sport pożarniczy to dziedzina, w której Kujawsko-Pomorskie odnosi duże sukcesy - w lipcu ubiegłego roku reprezentująca Polskę drużyna dziewcząt z Papowa Toruńskiego zdobyła szereg medali podczas Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Sporcie Pożarniczym w Czechach" - podkreśliła Krzemińska.

Projekt zakłada budowę dwukondygnacyjnego budynku, w którym do dyspozycji strażaków pozostawać będzie m.in. infrastruktura szkoleniowa i sportowa - boisko wielofunkcyjne, wieża szkoleniowa, ściana wspinaczkowa, bieżnia i plac do ćwiczeń musztry.

"Cała dokumentacja techniczna dotycząca obydwu inwestycji jest już gotowa. Lada moment ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Liczymy, że w lutym rozpoczną się prace budowlane" - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka komendanta wojewódzkiego PSP w Toruniu mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska.

Inwestycje w Łubiance i Żninie mają być gotowe do października 2015 roku.

dzh906n

Podziel się opinią

Share
dzh906n
dzh906n