Kulczyk Holding: Biznesmen weźmie udział w prywatyzacji na Wschodzie?
Przed biznesmenem Janem Kulczykiem otwierają się nowe możliwości na Ukrainie.
Niedawno powołany rząd Nikołaja Azarowa zdecydował o sprzedaży Odesskiego Priportowego Zawodu (OPZ), producenta amoniaku i nawozów sztucznych. Rok temu Kulczyk Holding w konsorcjum z Norwegami i Libijczykami próbował kupić ukraińskie zakłady. Jednak były prezydent Wiktor Juszczenko kilkanaście dni przed przetargiem na OPZ wstrzymał prywatyzację spółki.
Czy teraz polski biznesmen znów spróbuje sił w walce o spółkę z Odessy?
– Nie otrzymaliśmy oficjalnych informacji na temat wznowienia prywatyzacji OPZ. Rozważymy udział po zapoznaniu się z warunkami przetargu – odpowiada „Parkietowi” Marta Wysocka, rzecznik prasowy Kulczyk Holding.
Nie wiadomo, czy w transakcji weźmie udział Yara International, który w ubiegłym roku współpracował z Janem Kluczykiem na Ukrainie. – Z reguły nie udzielamy komentarzy na temat planowanych inwestycji. Podobnie jest w sprawie OPZ – mówi nam Bernhard Stormyr, odpowiedzialny za kontakty w norweskim koncernie chemicznym. W ubiegłym roku ukraińskie władze wyznaczyły startową cenę producenta amoniaku w wysokości 4 miliardów hrywien (około 480 milionów USD).
Jednak eksperci wyceniali wówczas OPZ na 200–250 mln USD. Władze w Kijowie próbują prywatyzować OPZ od kilku lat. Jednak na skutek zawirowań politycznych sprzedaż często była odkładana. Tym razem nowemu rządowi bardzo zależy na znalezieniu inwestora dla chemicznego koncernu. Projekt jego prywatyzacji znalazł się w rządowym planie rozwoju gospodarczego w 2010 r. Do połowy kwietnia dokument ma trafić do parlamentu. W tym roku Ukraińcy chcą uzyskać z prywatyzacji 10 mld hrywien (1,2 mld USD), z czego dużą część mają stanowić pieniądze ze sprzedaży firmy z Odessy.
Ukraina jest od dłuższego czasu w kręgu zainteresowania Jana Kulczyka. W Kijowie działa biuro reprezentujące jego interesy. W tym roku Kulczyk Oil Ventures (KOV) otrzymał zgodę ukraińskiego urzędu antymonopolowego na przejęcie KUB-Gas, tamtejszego producenta błękitnego paliwa, 70 proc. udziałów gazowej spółki kosztowało KOV 45 mln USD. Oprócz branży paliwowej Kulczyka interesują też na Ukrainie m.in. projekty w branży energii wiatrowej.
PARKIET
Andrzej Szurek