Kurs EUR/PLN będą w najbliższym czasie determinowały wydarzenia w Grecji - Raiffeisen (opinia)
08.06. Warszawa (PAP) - Kurs euro-złoty będą w najbliższym czasie determinowały wydarzenia związane z Grecją, szczególnie wynik czerwcowych wyborów i ewentualne opuszczenie przez...
08.06. Warszawa (PAP) - Kurs euro-złoty będą w najbliższym czasie determinowały wydarzenia związane z Grecją, szczególnie wynik czerwcowych wyborów i ewentualne opuszczenie przez ten kraj strefy euro - oceniają w miesięcznym raporcie analitycy banku Raiffeisen.
"Problemy strefy euro kolejny raz zaszkodziły notowaniom złotego. Kurs EUR/PLN w maju wzrósł z okolic 4,20 do 4,40, wracając w okolice poziomów z drugiej połowy ubiegłego roku, kiedy obserwowaliśmy nasilenie obaw o kondycję Europy. Krótkoterminowo perspektywy dla pary EUR/PLN pozostają zdeterminowane dalej doniesieniami ze strefy euro, w tym przede wszystkim wynikiem czerwcowych wyborów w Grecji" - napisano w opublikowanym w piątek raporcie.
"W razie pozytywnych rozstrzygnięć widzimy dużą szansę na skorygowanie ostatnich, majowych zmian na parach złotowych, w tym ponownego zejścia kursu EUR/PLN pod poziom 4,30 i ustabilizowania w rejonie 4,20-4,25 w dalszej części roku" - dodano.
Jednocześnie analitycy podkreślają, że istnieje duże ryzyko braku porozumienia między Grecją oraz UE i MFW, a taki scenariusz oznaczały utrzymanie presji na ryzykowne aktywa, w tym także i na polską walutę.
"W takim wypadku kurs EUR/PLN mógłby naszym zdaniem ponowić wzrosty przynajmniej do maksimów z ubiegłego roku przy 4,60. Podobnie jak w przypadku euro-dolara spodziewamy się jednak, że takie ruchy będą jedynie przejściowe i w perspektywie kilku miesięcy kurs stopniowo wróciłby na niższe poziomy. Za takim scenariuszem przemawia nie tylko to, że ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro pociągnęłoby za sobą zdecydowane działania stabilizacyjne ze strony europejskich władz monetarnych i politycznych, ale też fakt, że takie wydarzenie w umiarkowanym stopniu przełoży się na sferę realną polskiej gospodarki, a co istotne nie powinno przełożyć się na paniczny odwrót od krajowych aktywów, w tym na gwałtowne obniżenie rekordowo wysokiego zaangażowania inwestorów zagranicznych na rynku polskich papierów skarbowych, pozostających relatywnie atrakcyjną inwestycją" - głosi raport Raiffeisen. (PAP)
bg/ asa/