Trwa ładowanie...
d3ahopj

Kurs franka w dół. Szwajcarska waluta tańsza niż przed "czarnym czwartkiem"

Nawet mniej niż 3,53 złotego trzeba było w czwartek płacić za szwajcarską walutę. To mniej niż przed pamiętnym "czarnym czwartkiem", po którym frankowiczom nagle skoczyły raty kredytów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tylko 3,534 złotego trzeba było we wtorek płacić za szwajcarską walutę.
Tylko 3,534 złotego trzeba było we wtorek płacić za szwajcarską walutę. (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3ahopj

Kurs franka ustalił się w pierwszy czwartek stycznia b.r. na najniższym poziomie nie tylko od "czarnego czwartku", ale i od grudnia 2014 r. Przypomnijmy, dzień przed 15 stycznia 2015 roku za szwajcarską walutę płaciliśmy 3,54 zł. Wtedy jednak wszystko się zmieniło.

Szwajcarski bank centralny zdecydował się na zakończenie dodruku franka, co spowodowało powszechną panikę. Waluta w ciągu jednego dnia podrożała o kilkadziesiąt groszy, siegając poziomów dużo powyżej 4 zł.

WP.PL

Raty kredytów we frankach, które wzięli Polacy, poszły wówczas gwałtownie w górę. Z powodu decyzji Szwajcarów fortuny tracili też ludzie grający na foreksie.

d3ahopj

Frankowiczom pomoc obiecał jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda. Już za czasów jego prezydentury rozważane były różne sposoby pomocy, ale żadna poważna propozycja nie doczekała się realizacji.

Zobacz też: Co się dzieje z frankiem?

W ostatnich miesiącach frank zaczął jednak tanieć. Jak pisaliśmy przed świętami, szwajcarska waluta zrobiła Polakom prezent i jej kurs spadł do 3,57 zł. Jak wtedy oceniał Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, w optymistycznym scenariuszu za franka możemy niedługo płacić nawet jedyne 3,50 zł.

Jak podaje Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ z analizy technicznej wynika, że frank "sygnalizuje potencjalny spadek do 3,4750 zł".

d3ahopj

Podziel się opinią

Share

d3ahopj

d3ahopj