Trwa ładowanie...
d3mcm9p
d3mcm9p

Kurs IZNS Iława traci w debiucie na GPW ponad 60 proc. (opis)

22.12.Warszawa (PAP) - Kurs spółki IZNS Iława, działającej w branży motoryzacyjnej, która zadebiutowała w poniedziałek na warszawskim parkiecie traci po kilku godzinach notowań...
Share
d3mcm9p

22.12.Warszawa (PAP) - Kurs spółki IZNS Iława, działającej w branży motoryzacyjnej, która zadebiutowała w poniedziałek na warszawskim parkiecie traci po kilku godzinach notowań ponad 60 proc.

Na otwarciu kurs akcji IZNS Iława wzrósł o 0,37 proc. do 2,71 zł. Po trzech godzinach notowań kurs traci już jednak 62,96 proc. Za jedną akcję IZNS trzeba zapłacić 1 zł. Obroty wynoszą ponad 1,8 mln zł.

Spółka pozyskała z oferty ok. 135 tys. zł brutto wobec planowanych 9,7 mln zł.

d3mcm9p

W ramach transzy małych inwestorów oferowanych było 1.200.000 akcji serii C. Na akcje spółki w tej transzy złożono 55 zleceń kupna na łączną liczbę 50.056 akcji po cenie 2,70 zł.

W ramach transzy dużych inwestorów oferowanych było 2.400.000 akcji serii C. W ramach tej transzy nie przyjęto żadnych zapisów.

Spółka informowała wcześniej, że środki z emisji chce przeznaczyć na zakup maszyn i akwizycje.

Planowane inwestycje w maszyny i urządzenia dla spółki zależnej IZCS szacowane są na 1,25 mln zł, a dla IZRS wynoszą 1,95 mln zł. Chodzi m.in. o modernizację starych urządzeń i zakup nowych, pozwalających poszerzyć asortyment produkcyjny i usługowy.

d3mcm9p

Rozwój i rozbudowa grupy ma być prowadzona m.in. poprzez akwizycje (obejmowanie akcji lub udziałów zapewniających od 20 do 100 proc. w kapitale nabywanego podmiotu). Grupa IZNS chce się skupić na niszowych gałęziach sektora motoryzacyjnego. Na ten cel chce wydać 6,6 mln zł.

Spółka informowała, że brakujące środki spróbuje pozyskać poprzez sprzedaż zbędnych aktywów. Będzie się posiłkować kredytami, może się też ubiegać o środki z funduszy unijnych.

"W pierwszej kolejności chcemy kupić maszyny i urządzenia. Będziemy korzystać z leasingu i kredytów" - powiedział PAP Tomasz Swadkowski, wiceprezes spółki.

Z kolei do przejęć mogłoby dojść najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku.

d3mcm9p

"Mamy upatrzonych kilka spółek. W grę wchodzą zarówno przejęcia, jak i wymiana akcji" - powiedział.

IZNS jest podmiotem dominującym grupy kapitałowej, która koncentruje się na produkcji, dystrybucji i usługach świadczonych w branży motoryzacyjnej.

W skład grupy wchodzą: IZNS - dystrybutor części motoryzacyjnych i producent tablic rejestracyjnych, IZRS - świadczący usługi w zakresie napraw silników, IZCS - producent części zamiennych do samochodów ciężarowych i Promet - świadczący usługi remontowe. Grupa ma też ponad 20 proc. kapitału zakładowego notowanej na NewConnect spółki Veno.

W 2006 roku grupa miała 30,7 mln zł przychodów i 1,76 mln zł zysku netto. W 2007 roku przychody grupy wyniosły 33 mln zł, EBIT 2,29 mln zł, a zysk netto 1,78 mln zł.

d3mcm9p

Wiceprezes Swadkowski powiedział, że spółka podtrzymuje tegoroczne prognozy zakładające osiągnięcie 33,3 mln zł skonsolidowanych przychodów, 2,73 mln zł EBIT i 2,45 mln zł zysku netto.

"Na przełomie trzeciego i czwartego kwartału odczuwaliśmy spowolnienie w branży. Nasi partnerzy wstrzymywali się z zamówieniami, ale w listopadzie i grudniu było już dużo lepiej" - powiedział Swadkowski.

"Przyszły rok nie powinien być zły. Branża motoryzacyjna przeżywa problemy, ale dotyczy to głównie rynku pierwotnego. Rynek wtórny, na którym działamy, w tym rynek napraw samochodów nie powinien tego mocno odczuwać" - dodał wiceprezes IZNS Iława.

Anna Pełka(PAP)

pel/ gor/

d3mcm9p

Podziel się opinią

Share
d3mcm9p
d3mcm9p