Trwa ładowanie...
d11kukf

Kurs średnioroczny EUR/PLN w '12 na poziomie 4,09; wartość godziwa PLN ok. 3,90/EUR - Erste (opinia)

26.03. Warszawa (PAP) - W krótkim terminie kurs złotego pozostanie wrażliwy na problemy w strefie euro, które są wciąż dalekie od rozwiązania, jednak w długim terminie polska...

d11kukf
d11kukf

26.03. Warszawa (PAP) - W krótkim terminie kurs złotego pozostanie wrażliwy na problemy w strefie euro, które są wciąż dalekie od rozwiązania, jednak w długim terminie polska waluta powinna się umacniać. Średnioroczny kurs euro-złotego w 2012 roku powinien być na poziomie 4,09, podczas gdy wartość godziwa złotego to około 3,90 za euro - oceniają w miesięcznym raporcie analitycy banku Erste Group.

"Ponieważ sytuacja w EMU jest daleka od rozwiązania, krótkoterminowe zagrożenie dla złotego pozostają. Jednak długoterminowo, naszym bazowym scenariuszem, jest aprecjacja złotego. (... ) Nagłe wybuchy awersji do ryzyka, i w konsekwencji osłabienie złotego, nadal są prawdopodobne. Spodziewamy się, że złoty będzie w tym roku handlowany średnio na poziomie 4,09 za euro" - napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

"(...) Złoty wciąż pozostaje niedowartościowany i jest znacznie słabszy niż wynika z fundamentów polskiej gospodarki. Szacujemy wartość godziwą PLN na około 3,90/EUR" - dodają.

OGRANICZONA PRZESTRZEŃ DO DALSZEGO SPADKU RENTOWNOŚCI

W ocenie analityków Erste Group przestrzeń do dalszego, istotnego spadku rentowności polskich SPW jest ograniczona.

"Widzimy tylko ograniczoną przestrzeń dla znacznego spadku polskich rentowności (bliżej historycznych poziomów), ze względu na wciąż utrzymujące się ryzyka krajowe: zwłaszcza realizacja obiecanych reform, jak i środowisko zewnętrzne" - napisano w raporcie. (PAP)

bg/ ana/

d11kukf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11kukf