Kwieciński: Środki unijne już płyną, ich wpływ na PKB uwidoczni się stopniowo
Warszawa, 30.11.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Rozwoju jest spokojne o wykorzystanie środków unijnych, gdyż co miesiąc w gospodarkę wpływa obecnie około 10 mld zł, wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Według niego, wpływ środków unijnych na PKB będzie uwidaczniał się stopniowo już w tym roku.
30.11.2016 | aktual.: 30.11.2016 12:23
"Wpuszczamy obecnie w gospodarkę około 10 mld zł, więc to jest lokomotywa, która ruszyła i od strony wykorzystania funduszy unijnych jestem spokojny. W przyszłym roku zobaczymy bardzo duże przyspieszenie, które pozytywnie będzie wpływać na dynamikę PKB" - powiedział ISBnews Kwieciński.
W odniesieniu do wzrostu PKB w III kw. na poziomie 2,5% r/r, wiceminister powiedział, że "mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem w gospodarce unijnej i do tego dochodzi spowolnienie inwestycji w Polsce przede wszystkim publicznych".
"Na przełomie II i III kwartału tego roku zaczęły środki unijne wpływać, jednak ich przełożenie na gospodarkę i PKB trwa kilka miesięcy. Dlatego stopniowo będą one widoczne już w tym roku, ale należy pamiętać o wysokiej bazie z IV kw. 2015 r." - dodał Kwieciński.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, prezentując drugie szacunki danych, że PKB (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2016 roku o 2,5% r/r wobec 3,1% wzrostu w poprzednim kwartale. Według szybkiego szacunku opublikowanego 15 listopada 2016 r., wzrost w III kw. wyniósł 2,5% r/r.
Spadek nakładów brutto na środki trwałe wyniósł w III kw. br. 7,7% (wobec 5% spadku w II kw. br). W III kwartale pogłębił się ujemny wpływ na wzrost PKB popytu inwestycyjnego (-1,4 pkt proc.) w stosunku do notowanego w II kwartale tego roku (-0,9 pkt proc.) co, mimo pozytywnego wpływu przyrostu rzeczowych środków obrotowych (+1,1 pkt proc.), przełożyło się na negatywny wpływ akumulacji brutto na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł -0,3 pkt proc. (wobec -0,5 pkt proc. w II kwartale 2016 r.), podał także Urząd.
Wzrost popytu krajowego wyniósł w III kwartale 2016 r. 2,9% r/r po wzroście o 2,2% r/r w poprzednim kwartale. Wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł +2,8 pkt proc. (wobec +2,1 pkt kwartał wcześniej).
Marek Knitter
(ISBnews)