Łamią serca i czyszczą konta. Państwowy instytut ostrzega
Oszustwa typu romance scam mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko materialne, ale przede wszystkim psychologiczne – przypomniała w Międzynarodowy Dzień Wirtualnej Miłości ekspertka NASK Anna Kwaśnik.
NASK przygotował specjalny poradnik zatytułowany "Internetowe love. Jak dbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online". Poradnik ten ma na celu edukować i pomagać osobom, które szukają miłości w internecie, w utrzymaniu swojego bezpieczeństwa.
NASK zwraca uwagę na zjawisko, które nazywa "oszustwami romantycznymi" (ang. romance scams). Są to działania przestępcze, w których oszuści podszywają się pod osoby szukające miłości w sieci. Celem takich działań jest nawiązanie intymnej relacji z ofiarą, a następnie wyłudzenie pieniędzy, cennych przedmiotów, danych osobowych lub intymnych materiałów, które mogą zostać wykorzystane do szantażu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepokój w Niemczech. Meczet w Hamburgu powiązany z terroryzmem
Oszuści łowią w sieci
Oszuści korzystają z fałszywych profili na portalach randkowych i w mediach społecznościowych, aby zdobyć zaufanie swojej ofiary. Budowanie takiej bliskiej relacji może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Po pewnym czasie oszuści zaczynają prosić o pieniądze, podając różne powody — nagłe problemy zdrowotne, trudności finansowe czy koszty podróży do osoby, z którą utrzymują kontakt. Czasami mogą również namawiać ofiary do podjęcia różnego rodzaju inwestycji.
NASK podaje, że "Ofiary oszustw romantycznych często tracą duże sumy pieniędzy. Jak podaje amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Comission), w 2023 r. otrzymano ponad 64 tys. zgłoszeń takich oszustw, a suma utraconych przez ofiary pieniędzy sięga miliarda dolarów".
Anna Kwaśnik, ekspertka od bezpieczeństwa w sieci, zauważa, że oszustwa romantyczne mogą mieć nie tylko skutki materialne, ale również psychologiczne. Ofiary mogą odczuwać poczucie wstydu, krzywdy i wykorzystania. "Korzystając z portali społecznościowych i serwisów randkowych, nigdy nie mamy pewności, kto jest po drugiej stronie i jakie ma wobec nas zamiary. Dlatego zawsze pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania" – podkreśla Anna Kwaśnik.
Trzeba trzymać się zasad
NASK przypomina o kilku kluczowych zasadach, które powinniśmy pamiętać podczas nawiązywania relacji w internecie. Są to: weryfikacja tożsamości osoby poznanej w sieci za pomocą rozmowy wideo, nieprzesyłanie pieniędzy, nieklikanie w przesłane linki i załączniki, powstrzymanie się przed wysyłaniem prywatnych zdjęć i nagrań oraz zachowanie szczególnej ostrożności, kiedy ktoś prosi o podanie haseł, danych logowania i innych prywatnych informacji.
NASK zachęca również do zgłaszania podejrzanych stron internetowych i wiadomości, które mogą pochodzić od oszustów, do działającego przy NASK zespołu CERT Polska. Zgłoszenia można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej lub SMS z użyciem funkcji przekaż na numer 8080.