Trwa ładowanie...
dsoken6
dsoken6

Lekki spadek wydatków konsumpcyjnych w UE w I kw. '12; w Polsce "solidny" wzrost - Visa Europe

12.06. Warszawa (PAP) - Wydatki konsumpcyjne na całym obszarze Unii Europejskiej spadły w I kwartale 2012 roku o 0,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, przy...
Share
dsoken6

12.06. Warszawa (PAP) - Wydatki konsumpcyjne na całym obszarze Unii Europejskiej spadły w I kwartale 2012 roku o 0,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, przy czym w 15 z 27 państw członkowskich UE odnotowano jednak tendencje wzrostowe - podano w komunikacie Visa Europe. W I kw. 2012 roku w Polsce odnotowano "solidny" wzrost wydatków konsumpcyjnych.

"Nieznaczny spadek wydatków w pierwszym kwartale stanowił kontynuację ogólnie malejącego trendu utrzymującego się od połowy zeszłego roku. Jest to już drugi z rzędu stagnacyjny kwartał i najsłabszy wynik od czasu, kiedy to Europa zaczęła wychodzić z recesji pod koniec 2009 r. Największe rynki unijne przedstawiały zróżnicowany obraz: obok skromnego wzrostu o 2,0 proc. w skali rocznej we Francji wystąpiły spadki wydatków w Niemczech (-1,0 proc.) i we Włoszech (-1,2 proc.), a także nieznaczny spadek w Wielkiej Brytanii (-0,1 proc.)" - napisano.

Blisko dołu tabeli, podobnie jak poprzednio, znalazły się kraje o największych problemach z zadłużeniem finansów publicznych.

dsoken6

"W zmagającej się z kryzysem Grecji spadek wydatków był najsilniejszy spośród wszystkich państw członkowskich (-12,7 proc. w skali rocznej); spadkowe tendencje utrzymywały się również w Irlandii (-5,1 proc.) i w Portugalii (-4,1 proc.)" - napisano.

SOLIDNY WZROST WYDATKÓW W POLSCE

"Większym optymizmem napawają zachowania konsumentów w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie obok dwucyfrowych wzrostów na Litwie i w Słowenii odnotowano solidne wzrosty w Estonii, na Łotwie, w Polsce i na Słowacji. Ponadto, we wszystkich krajach tego regionu z wyjątkiem Łotwy, wydatki konsumpcyjne w I kwartale 2012 r. okazały się wyższe niż w kwartale bezpośrednio poprzedzającym" - napisano.

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe wykorzystuje rzeczywiste dane - a nie np. badania nastrojów - przy czym dane zostały skorygowane tak, by uwzględnić zmiany w poziomie wydawnictwa kart Visa, w preferencjach konsumentów, czy w stopie inflacji.

dsoken6

Jak wynika z podanych informacji obecnie kartami Visa jest już opłacane ponad jedno euro z każdych siedmiu wydanych w UE, a udział kart debetowych w tych wydatkach przekracza 80 proc.

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe powstał w oparciu o dane o wydatkach dokonanych za pomocą wszystkich rodzajów kart Visa wydawanych w Europie: kredytowych, debetowych i przedpłaconych. Przygotowując Barometr, centrum informacji finansowej Markit opracowało model, który wykorzystuje dane o transakcjach kartami Visa z uwzględnieniem czynników korygujących.

Wyeliminowany został wpływ wzrostu liczby wydanych kart Visa i obrotów realizowanych z udziałem tych dodatkowo wydanych kart. Usunięto wpływ zmieniającej się skłonności konsumentów do korzystania z kart płatniczych, w oparciu o ocenę tendencji dotyczących wypłat gotówki z bankomatów oraz transakcji bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych, które są realizowane z udziałem kart Visa. Wyeliminowano również wpływ inflacji, korygując dane o zmiany wskaźnika cen konsumpcyjnych tak, by otrzymać realną stopę zmian w wydatkach gospodarstw domowych.

"W ostatnich latach obserwowano silną pozytywną korelację pomiędzy danymi o transakcjach zawieranych kartami Visa, a publikowanymi później oficjalnymi danymi dotyczącymi wydatków konsumpcyjnych. Dane organizacji Visa obejmują znacznie szerszy obszar niż jedynie handel detaliczny - ze względu na coraz częstsze korzystanie z kart przy płatnościach za rachunki domowe (prąd, gaz, itd.) czy przy płatnościach podatkowych" - napisano. (PAP)

mak/ ana/

dsoken6

Podziel się opinią

Share
dsoken6
dsoken6