Lekkie odbicie na Wall Street, rynek nie traci nadziei ws. Grecji

Wtorkowa, ostatnia w drugim kwartale, sesja na Wall Street zakończyła się niedużymi wzrostami po silnych spadkach dzień wcześniej. Poprawa nastrojów na rynku to efekt informacji sugerujących, że wciąż jest możliwość porozumienia między Grecją a wierzycielami.

30.06.2015 22:15

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,12 proc., do 17.618,04 pkt.

S&P 500 zyskał 0,26 proc. i wyniósł 2.063,00 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,57 proc. i wyniósł 4.986,87 pkt.

Po poniedziałkowej, najsłabszej w tym roku sesji na amerykańskich giełdach i 2,1-proc. spadku indeksu S&P 500, wtorek przyniósł odbicie. Poprawa nastrojów to efekt kilku koncyliacyjnych komentarzy przedstawicieli strefy euro, którzy sugerują gotowość do dalszych negocjacji w sprawie pomocy finansowej dla Grecji.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział na posiedzeniu komisji budżetowej Bundestagu, że Grecja pozostanie w strefie euro, nawet jeśli zagłosuje "nie" w zaplanowanym na niedzielę referendum - podała agencja Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi propozycję osiągnięcia w ostatniej minucie porozumienia w sprawie programu pomocowego.

Ewentualne porozumienie zakładałoby zaakceptowanie przez Grecję oferty instytucji reprezentujących pożyczkodawców z minionego piątku oraz uwzględnienie przez eurogrupę greckich potrzeb finansowych. Rząd w Atenach miałby też namawiać obywateli do głosowania na "tak" w planowanym na niedzielę referendum w sprawie warunków programu pomocowego. Według greckich mediów Cipras "rozważa" propozycję Junckera.

Grecja zwróciła się z prośbą do Europejskiego Mechanizmu Stabilności o nowy dwuletni program finansowy, który miałby pokryć potrzeby finansowe kraju oraz obejmować restrukturyzację zadłużenia, w dokumencie Grecy nie wspomnieli o reformach. Kancelaria greckiego premiera poinformowała również, że grecki rząd będzie dalej kontynuował negocjacje z przedstawicielami strefy euro w celu wypracowania "wykonalnego porozumienia".

Grecja nie spłaci we wtorek raty zadłużenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym - 1,6 mld euro - ale Ateny wciąż mają nadzieję na zawarcie w ostatniej chwili porozumienia z kredytodawcami ws. pakietu pomocy - powiedział grecki minister finansów Janis Warufakis.

Program pomocy międzynarodowej dla Grecji wygasa we wtorek; również we wtorek Grecja powinna spłacić ratę zadłużenia w MFW.

Na rynku utrzymuje się duża niepewność co do przyszłości Grecji oraz jej statusu w ramach strefy euro. Jednocześnie jednak wśród inwestorów panuje przekonanie, że bankructwo Grecji, jeśli zostanie ono oficjalnie ogłoszone, nie powinno zaszkodzić stabilności finansowej strefy euro.

"Ryzyko zarażania związanego z obligacjami rządowymi innych krajów strefy euro jest niewielkie. Poza czynnikami fundamentalnymi wycenom obligacji krajów strefy euro zapewni wsparcie program luzowania ilościowego Europejskiego Banku Centralnego. Dodatkowo EBC może aktywować w każdej chwili program OMT, który pozwala na skup obligacji w celu stabilizacji strefy euro" - ocenili analitycy Erste.

Dobre dane napłynęły we wtorek z gospodarki USA. Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł w czerwcu 101,4 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 97,4 punktów. Czerwcowy wynik wskaźnika jest jego drugim najwyższym wskazaniem od 2007 roku.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w czerwcu do 49,4 pkt. z 46,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 50 pkt.

Wtorek przyniósł również publikację najnowszych danych na temat inflacji w strefie euro. Z wstępnego wyliczenia Eurostatu wynika, że wyniosła ona w czerwcu 0,2 proc. rdr wobec 0,3 proc. w maju. Analitycy spodziewali się 0,2 proc. rdr.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)