Trwa ładowanie...

Lekkie umocnienie złotego po opublikowaniu danych GUS

Według urzędu ceny w Polsce spadają nieustannie od lipca 2014 roku. W kwietniu deflacja wyniosła 1,1 procent, czyli o 0,2 punktu procentowego więcej niż w marcu.

Lekkie umocnienie złotego po opublikowaniu danych GUSFot: Jacek Bereźnicki
d1wnsf2
d1wnsf2

Od południa polska waluta umacnia się do euro i dolara. Jest to odreagowanie po ostatnich spadach wartości złotego oraz efekt publikacji GUS dotyczącej inflacji.

Euro tuż przed godziną 16:00 kosztuje 4,41 zł. To o 2 grosze mniej niż jeszcze w czwartek rano. Podobną cenę europejskiej waluty mogliśmy obserwować na początku tego tygodnia. Dolar również potaniał o 2 grosze i kosztuje 3,86 zł. W tym tygodniu osiągnął on swoją cenę maksymalną we wtorek, kiedy kosztował prawie 3,9 zł.

Zobacz, ile kosztuje euro w czwartek

Polskiej walucie po części pomogły dane GUS. Według urzędu ceny w Polsce spadają nieustannie od lipca 2014 roku. W kwietniu deflacja wyniosła 1,1 procent, czyli o 0,2 punktu procentowego więcej niż w marcu. Na razie nic nie wskazuje, aby spadek cen został szybko zatrzymany. Ma to swoje przełożenie na polską walutę, gdyż okazuje się, iż za te same pieniądze można kupić więcej produktów i usług.

d1wnsf2

Na większe zmiany cen złotego na razie nie mamy co liczyć, gdyż głównym wydarzeniem na rynku walutowym i nie tylko jest decyzja Moody's w sprawie oceny wiarygodności kredytowej Polski.

- Utrzymujące się ryzyko ze strony agencji Moody's powoduje, iż ciężko mówić o perspektywach zejścia złotego w kierunku 4,37 PLN przed piątkową decyzją. Polska waluta konsoliduje się, niemniej na rynku widoczna jest presja podażowa, która utrzyma się aż do zamknięcia tygodnia - komentuje Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets.

Zobacz, ile kosztuje dolar w czwartek

- Złoty w stosunku do euro pozostaje stabilny w oczekiwaniu na piątkową decyzję Moody's. Para obecnie oscyluje w pobliżu ostatnich maksimów lokalnych na wykresie dziennym - dodaje Anna Wrzesińska, analityk Noble Securities.

d1wnsf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wnsf2