Trwa ładowanie...
23-09-2014 09:48

Lepsze czasy dla złotego?

Poznaliśmy gorsze dane z USA, które pozwoliły na lekką korektę ostatniej ucieczki kapitału za ocean. Dane z Chin okazały się lepsze od oczekiwań, co poprawiło atmosferę na rynkach. Na Ukrainie konflikt militarny wygasa, co z pewnością przełoży się na poprawę nastrojów na rynkach lokalnych. Czy to dość, by złoty się umocnił? Zobaczymy w najbliższych dniach.

Lepsze czasy dla złotego?Źródło: Thinkstockphotos
dkx78n4
dkx78n4

Na wczorajszej sesji w USA doszło do korekty na giełdach. Powodem były znacznie gorsze od oczekiwań dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów spadła do 5,05 miliona i jest to o 3% mniej niż oczekiwał rynek. Korekta ta nie jest niczym nadzwyczajnym, biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty na giełdzie. Jak zareagowały na to rynki walutowe? Doszło również do drobnej korekty na EUR/USD, co przełożyło się na delikatne umacnianie się złotego, szczególnie wobec dolara.

W nocy rozpoczęła się seria publikacji wskaźników PMI. Dane z Chin okazały się lepsze o 0,5 pkt od oczekiwań i wyniosły 50,5 pkt. Nie jest to gwałtowna różnica, ale jeżeli rynek spodziewa się symbolicznych spadków a dane rosną, wpływa to korzystnie na nastroje. To dobry sygnał po ostatniej wypowiedzi chińskiego ministra finansów, który wykluczył dodatkową stymulację gospodarki. W Państwie Środka i tak mamy już wiele baniek spekulacyjnych, które kiedyś muszą pęknąć, jak chociażby rynek nieruchomości.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na serię odczytów indeksów PMI dla państw europejskich, które będą miały miejsce do godziny 10:00. Oprócz tego na uwagę zasługuje: 14:00 - Węgry - decyzja w sprawie stóp procentowych, 15:45 - USA - indeks PMI dla przemysłu.
O godzinie 22:30 poznamy również zmiany zapasów paliw z USA. Po tych liczbach będzie widać, czy kraj ten zamierza, uwalniając zapasy ropy, uderzyć realnie gospodarczo w Rosję, czy uznaje ostatnie porozumienia pokojowe za koniec konfliktu.

Na Ukrainie ma powstać strefa zdemilitaryzowana szerokości 15 km pomiędzy pozycjami separatystów a armii ukraińskiej. Zawieszenie broni jest już przestrzegane niemal wszędzie. Wyjątkiem jest Mariupol, gdzie wciąż trwa obrona przed separatystami i słychać ogień artyleryjski. Jeżeli porozumienie będzie realizowane wedle aktualnej linii frontu, to kluczowe dla Rosjan miasto w drodze na Krym pozostanie dalej ukraińskie. Ze względu na wygaszanie się konfliktu na Wschodzie, widać pierwsze nieśmiałe próby odreagowania na walutach naszego regionu.

dkx78n4

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 23.06.2014 do 23.09.2014

Kurs EUR/PLN porusza się w szerokim trendzie wzrostowym. W przypadku powrotnego ruchu w górę oporem jest górne ograniczenie krótkoterminowego trendu spadkowego na poziomie 4,2000. Wsparciem jest poziom 4,1750, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 23.06.2014 do 23.09.2014

dkx78n4

Od czerwca kurs CHF przeszedł w trend boczny. Najbliższym oporem jest 3,5050 czyli ostatnie maksimum lokalne. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum lokalne na 3,4500, a po jej przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 23.06.2014 do 23.09.2014

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Najbliższym oporem jest 3,2700 czyli przedłużenie nowego trendu wzrostowego. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,2000, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

dkx78n4

GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 23.06.2014 do 23.09.2014

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę oporem jest wczorajsze maksimum lokalne na 5,3700. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2200, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

dkx78n4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkx78n4