Trwa ładowanie...

Lepszy klimat koniunktury w budownictwie

Po grudniowym załamaniu się wskaźnika klimatu koniunktury w budownictwie, obecny miesiąc przynosi poprawę. Nastroje w branży generalnie są słabe.

Lepszy klimat koniunktury w budownictwieŹródło: Jupiterimages
d3pqmf3
d3pqmf3

W tym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wzrósł do minus 15 pkt proc. z minus 20 pkt proc. w grudniu. Na styczniowy wynik złożyły się opinie 13% firm wskazujących na poprawę koniunktury i 28% odczuwających jej pogorszenie. W dalszym ciągu utrzymuje się znacząca dysproporcja nastrojów wśród małych i dużych przedsiębiorstw. W pierwszym przypadku oceny koniunktury są negatywne, w drugim – pozytywne. W sytuacjach, gdy mniejsze spółki słabo sobie radzą na rynku widać, że warunki działania są trudne. Wyniki badania koniunktury mogą zaskakiwać w kontekście rosnącej szybko produkcji budowlano-montażowej. Jej obliczenia opierają się jednak na danych z firm zatrudniających powyżej 9 osób. To niejedne złe wiadomości. Budowlańcy wskazują na dalsze ograniczanie się portfela zamówień, jak i samej produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne. Jednak w porównaniu z grudniem oceny są lepsze.

Oczekiwania na zmniejszanie się portfela zamówień dotyczą zarówno rynku krajowego, jak i zagranicznego. Zauważalna jest stopniowo rosnąca presja cenowa na roboty budowlano-montażowe. To ważna wiadomość w kontekście ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych. Także w tych danych znajduje ona swoje uzasadnienie. Z uwagi na porę roku nie dziwi to, że największą barierą w działalności firm budowlanych są warunki atmosferyczne. Wskazuje na nią 60% badanych. Dziwić może jest to wyższy odsetek, niż rok wcześniej, kiedy zima była bardziej surowa. Na koszty zatrudnienia narzeka 54% ankietowanych, nieco więcej niż rok wcześniej. W skali roku zmalała natomiast konkurencja na rynku. Na tę barierę wskazało 52% badanych. Najmocniej spadło znaczenie niedostatecznego popytu, jako bariery w rozwoju. Kłopot z tym ma 38% firm wobec 47% rok wcześniej. W takich okolicznościach można wnioskować, że problemem dla firm budowlanych jest presja na marże. Duże przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na ich
obniżenie przez co w mniejszym stopniu odczuwają słabszą koniunkturę.

W tym miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych w firmach budowlanych było wyższe niż rok wcześniej. Wyniosło 67%, o 4 pkt proc. więcej niż w styczniu 2010 r. Równocześnie tyle samo, co miesiąc wcześniej i rok wcześniej oceniło swoje moce produkcyjne jako zbyt duże do oczekiwanego portfela zamówień w kolejnych miesiącach. Jako niedostateczne określiło je 12% firm, o 1 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.

Zespół Analiz
Home Broker

d3pqmf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqmf3