Trwa ładowanie...
kredyt

Lewary na PGE niepokoją nadzór

Wartość kredytów udzielonych na zakup akcji PGE w ofercie publicznej może przekroczyć 10 mld zł - wynika z ankiety w domach maklerskich. Akcja zaczyna niepokoić nadzór.

Share
Lewary na PGE niepokoją nadzór
Źródło: WP.PL
d29b2rz

- Istotna jest w tym przypadku nie tyle masowość kredytów, co stosowanie zasad oceny ryzyka przy udzielaniu kredytów na zakup akcji - mówi Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Przypomina też, że już w czerwcu ubiegłego roku KNF zwracała uwagę bankom na konieczność zbadania sytuacji finansowej osoby ubiegającej się o kredyt na zakup akcji. - W wielu przypadkach dochody osiągane przez te osoby nie wystarczają do bieżącej obsługi odsetek, co może doprowadzić do nadmiernego obciążenia finansowego i utraty zdolności do obsługi zadłużenia - mówi. Według Kluzy, podobnie jest z dźwignią finansową (lewarem - red.).

- Przyjmowanie założenia, że nastąpi znaczna redukcja kupna przy kredycie na zakup akcji w ofercie jako przesłanki do zaniżania ekspozycji kredytowej, jest obciążone ryzykiem. Nie można wykluczyć, że kwota kredytu wielokrotnie przewyższy zdolność klienta do jego spłaty. Będziemy na tę sprawę zwracać uwagę - twierdzi szef KNF.

Eliza Więcław, Wojciech Iwaniuk
Parkiet

d29b2rz

Podziel się opinią

Share
d29b2rz
d29b2rz