Trwa ładowanie...
d3fz2tr
d3fz2tr

Lewica i PiS pozytywnie o obniżeniu prowizji od składek na OFE

Posłowie Lewicy oraz Prawa i Sprawiedliwości popierają pomysł rządu dotyczący obniżenia prowizji pobieranych od składek wpłacanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Klub Lewicy jest także za wsparciem osób bezrobotnych spłacających kredyty hipoteczne.
Share
d3fz2tr

Oba kluby przypominają, że złożyły już w Sejmie własne projekty przewidujące zmniejszenie prowizji od składek na OFE. Aleksandra Natalli-Świat (PiS) powiedziała PAP w środę, że PiS złożył projekt "dość dawno" i "nie wiadomo dlaczego leży on w Sejmie". Anna Bańkowska (Lewica) poinformowała z kolei, że propozycja Lewicy znajduje się w Sejmie od kwietnia 2008 r.

Obie posłanki deklarują jednak, że ich kluby zrezygnują z własnych projektów i poprą rządową propozycję w tej sprawie.
_ Nie może być tak, że wynagrodzenia funduszy są tak wysokie. (...) W zeszłym roku mimo, że aktywa fundusz stopniały, to fundusze zainkasowały 1 mld 800 mln prowizji _ - mówiła Natalli- Świat.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o OFE, który zakłada obniżenie opłaty pobieranej od składki emerytalnej przez fundusze z obecnych 7 proc. do 3,5 proc. od 1 stycznia 2010 roku.

d3fz2tr

Według Bańkowskiej, dzięki obniżeniu stawek, ponad 500 mln zł zostanie w 2010 roku w kieszeniach obywateli.

Jak powiedziała Bańkowska, Klub Lewicy jest także za wsparciem osób bezrobotnych spłacających kredyty hipoteczne. Zaznaczyła, jednak, że nie powinno się to odbywać ze środków z Funduszu Pracy.
_ Popieramy sprawę pomocy w sprawie spłaty kredytów hipotecznych, natomiast źródeł na to trzeba dość głęboko szukać, żeby nie ogołocić Funduszu Pracy z możliwości wypłacania ludziom zwolnionym z pracy zasiłków dla bezrobotnych _ - powiedziała na środowej konferencji prasowej w Sejmie Bańkowska.

W środę minister pracy Jolanta Fedak poinformowała, że Fundusz Pracy dostał 500 mln zł z prywatyzacji od Ministerstwa Skarbu na pomoc bezrobotnym w spłacie kredytów hipotecznych. Zaznaczyła też, że nie widzi zagrożenia dla wypłacania innych świadczeń z Funduszu.

W opinii Bańkowskiej budżet Funduszu Pracy i plany finansowe rządu na 2009 rok są "iluzoryczne", m.in. dlatego, że rząd założył zmniejszenie liczby bezrobotnych na koniec 2009 roku o 200 tys. osób w stosunku do grudnia 2008.

d3fz2tr

Jej zdaniem, rząd powinien zacząć od urealnienia stopy bezrobocia, liczby bezrobotnych i zasiłków, a dopiero potem zastanowić się, czy zostają środki na wsparcie, jak dodała zresztą słuszne, bezrobotnych spłacających kredyty hipoteczne.

Natalli-Świat zapytana o opinię nt. rządowego projektu ustawy o pomocy w spłacie kredytów hipotecznych osobom, które straciły pracę, powiedziała, że nie zna tego projektu, więc nie będzie go komentowała.
_ Będzie projekt, będzie można się do czegoś odnieść" - zaznaczyła. "Ja tego projektu nie widziałam _ - dodała.

Projekt zmian w ustawach, pozwalający na pomoc w spłacie kredytów hipotecznych bezrobotnym, którzy utracili pracę, powinien trafić do konsultacji społecznych do końca tygodnia - zapowiedział w środę minister w kancelarii premiera Michał Boni.

W jego ocenie ustawa mogłaby wejść w życie już na początku maja. Boni wyjaśnił, że środki na dopłaty będą pochodziły z Funduszu Pracy, ale operatorem tej pomocy dla bezrobotnych ma być Bank Gospodarstwa Krajowego.

d3fz2tr

Podziel się opinią

Share
d3fz2tr
d3fz2tr