Trwa ładowanie...
d3eg7lu
szwajcaria

Libia wycofa 7 mld dolarów ze szwajcarskich banków

W proteście przeciwko złemu
traktowaniu swoich dyplomatów i biznesmenów Libia wycofa ze
szwajcarskich banków 7 miliardów dolarów - poinformowała
libijska agencja prasowa JANA, powołując się na MSZ.

Share
d3eg7lu

W proteście przeciwko złemu traktowaniu swoich dyplomatów i biznesmenów Libia wycofa ze szwajcarskich banków 7 miliardów dolarów - poinformowała libijska agencja prasowa JANA, powołując się na MSZ.

Libia, która jest członkiem kartelu naftowego OPEC, zmniejszy też dostawy ropy do Szwajcarii i zawiesi z nią współpracę gospodarczą.

_ Ze względu na złe traktowanie wielu dyplomatów i biznesmenów przez policję w kantonie Genewa, Wielka Dżamahirijja (Libia) postanowiła wstrzymać pompowanie ropy do Szwajcarii i wycofać ze szwajcarskich banków warte 7 miliardów dolarów libijskie aktywa _ - powiedział przedstawiciel MSZ Libii.

d3eg7lu

_ Libia zdecydowała się też zawiesić wszelkie formy współpracy gospodarczej ze Szwajcarią do czasu wyjaśnienia przyczyn i motywów takiego zachowania _ - dodał.

Nie jest jasne, o jakich wydarzeniach mówi libańskie MSZ. Ostatnie tarcia dyplomatyczne między Libią a Szwajcarią wywołane były aresztowaniem w Genewie syna libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, Hannibala.

W lipcu najmłodszy syn Kadafiego został aresztowany wraz z żoną Aline w luksusowym hotelu pod zarzutem znęcania się nad dwojgiem służących, którzy towarzyszyli im w podróży.

Marokańczyk i Tunezyjka utrzymywali, że państwo Kadafi bili ich pasem i wieszakiem na ubrania, grozili im oraz stosowali wobec nich przymus. We wrześniu sprawa została umorzona, ponieważ oboje służący wycofali skargi.

W proteście przeciwko zatrzymaniu Hannibala Kadafiego Trypolis przejściowo wstrzymał dostawy ropy do Szwajcarii i wprowadził zakaz rozładunku szwajcarskich towarów w libijskich portach. W ramach retorsji Libia ograniczyła też połączenia lotnicze ze Szwajcarią, na krótko aresztowała dwóch obywateli tego kraju oraz zamknęła biura dwóch szwajcarskich firm w Trypolisie. (PAP)

d3eg7lu

Podziel się opinią

Share
d3eg7lu
d3eg7lu