Trwa ładowanie...
d2okq9c

Liderzy UE apelują o bliższą współpracę

Liderzy Unii Europejskiej, zebrani na konferencji w Marrakeszu, na południu Maroka, zaapelowali w sobotę do Europejczyków, by głębiej zintegrowali Unię i zjednoczyli się, aby UE mogła mieć wpływ na międzynarodowa politykę i sprawy wagi światowej.

d2okq9c
d2okq9c

"Albo Europejczycy zjednoczą się", albo Europa będzie się liczyć znacznie mniej na arenie światowej niż oni sami sobie tego życzą - powiedział unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Na Konferencji Światowej Polityki (World Policy Conference), Almunia odniósł się głównie do stanowiska krajów wschodzących, które walczą o większy wpływ na decyzje międzynarodowych organizacji finansowych, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Almunia podkreślił, że UE ma unikalną pozycję i jeśli wśród krajów unijnych nie byłoby znaczących różnic zdań, to Unia "nie potrzebowałaby ośmiu Europejczyków przy stole" i nie musiałaby walczyć o super-reprezentację w instytucjach międzynarodowych.

Jeśli jednak państwa europejskie reprezentują stanowiska bardzo rozbieżne, to "Europa jest bardziej problemem, niż przyczynkiem do rozwiązania" kłopotów ze światowymi finansami, z brakiem równowagi w globalnym handlu i ze zmianami klimatycznymi - powiedział Almunia.

d2okq9c

- Zdarza nam się nie pamiętać, że skończyło się stulecie - stwierdził minister spraw zagranicznych Hiszpanii Miguel Angel Moratinos.

Szef hiszpańskiej dyplomacji podkreślił, że ze względu na trudności UE ze znalezieniem konsensusu w najpilniejszych kwestiach, nie jesteśmy gotowi na to, by odpowiedzieć na nowe wyzwania tego wieku, jak reformy instytucji gospodarczych, finansowych i politycznych.

Wcześniej w sobotę biorący udział w konferencji prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet oświadczył, że państwom strefy euro potrzebna jest bardziej ambitna reforma przepisów budżetowych niż ta, którą zaproponowała Komisja.

- Pewna liczba propozycji Komisji idzie we właściwym kierunku, ale strefa euro potrzebuje bardziej ambitnych reform, by zapewnić sprawne funkcjonowanie unii walutowej - powiedział Trichet.

Zorganizowany w Marrakeszu szczyt, w którym biorą udział przedstawiciele 30 krajów, to trzecie wydanie Konferencji Światowej Polityki, organizowanej francuski Instytut Stosunków Międzynarodowych(IFRI).

d2okq9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2okq9c