Trwa ładowanie...

Lidl ostrzega przed fałszywymi wiadomościami. Nie ułatwiaj sprawy oszustom

Niezależnie od tego, jak często sieci handlowe ostrzegają przed nieuczciwymi konkursami – w których ktoś podszywa się pod znane marki i wyłudza od nieświadomych klientów dane osobowe (to w lepszym wariancie, bo w najgorszym można stracić pieniądze) - ludzie wciąż dają się nabrać.

Lidl ostrzega przed fałszywymi wiadomościami. Nie ułatwiaj sprawy oszustomŹródło: Pixabay.com
d4dv0jj
d4dv0jj

Komputer Świat ostrzega przed mailami, które na pierwszy rzut oka wyglądają wiarygodnie (opatrzone są dużym logo Lidla), ale tym, co już w pierwszej chwili powinno zwrócić uwagę odbiorców, jest adres nadawcy: mail2.anaurk.info.

Po kliknięciu w link, przechodzimy na podrobioną stronę Lidla, gdzie naszym oczom ukaże się ankieta. Na jej końcu, aby "sfinalizować" wysyłkę należy podać swoje dane. Imię, nazwisko, adres... ale nie tylko - oszuści wymagają podania numeru karty płatniczej, by zapłacić 9 złotych, co ma nasze dane potwierdzić.

Obejrzyj: Budżet bez deficytu? "To może się okazać trudne"

W ten sposób internauci przekazują oszustom wszystkie wrażliwe dane, ale przede wszystkim karty. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie wolno podawać nikomu numeru karty, daty jej ważności i numeru CVC!

d4dv0jj

Otwierający załączniki do podejrzanych maili lub klikający w link ryzykują ponadto, że zainstalują niechciane, a bardzo szkodliwe oprogramowanie.

Na stronie internetowej Lidl przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa w sytuacji, gdy otrzymujemy informację o przyznanych nam nagrodach lub zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie lub ankiecie.

"Jak postępować w sytuacji otrzymania wiadomości z informacją o wygranej w konkursie Lidla? 4 kroki:

  1. Sprawdzenie, jakie konkursy obecnie organizujemy – na dole strony internetowej www.lidl.pl w zakładce „Loterie, Konkursy, Promocje” zamieszczamy informacje o obecnie prowadzonych przez nas konkursach.
  1. Nie klikaj w linki i załączniki – jeśli podejrzany mail z propozycją konkursu znalazł się w Twojej skrzynce – nie otwieraj linków i załączników, które są zawarte w mailu. Mogą być niebezpieczne zarówno dla Twoich danych jak i Twojego urządzenia.
  1. Czytanie regulaminów – najważniejsza część konkursu to regulamin, który należy dokładnie przeanalizować. Często w regulaminie organizator wskazuje, że nie ma żadnego związku z Lidl. Może znajdować się tam również informacja o przekazywaniu Państwa danych do innych podmiotów, a zgoda na takie udostępnienie następuje z chwilą akceptacji regulaminu.
  1. Zgłoszenie fałszywego konkursu – jeśli konkurs wzbudza Twoje wątpliwości np. e-mail jest wysyłany z domeny spoza lidl.pl, nie jest przygotowany profesjonalnie, w jego treści są błędy językowe oznacza to, że masz do czynienia z fałszywym konkursem. Możesz zgłosić taką wiadomość do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Policji. Jeśli wcześniej zgodziłeś się na udział w konkursie – zrezygnuj z uczestnictwa i formalnie wycofaj zgody na przetwarzanie i odsprzedawanie Twoich danych osobowych."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4dv0jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dv0jj