Likwidacja Rady - końcem niezależności prokuratorów

Zwiększenie uprawnień Prokuratora Generalnego

Likwidacja Rady - końcem niezależności prokuratorów
Źródło zdjęć: © PAP

Zdaniem KRP jej likwidacja "oznaczać będzie zaprzeczenie wartości wyrażonych w uzasadnieniu jej powołania, a zwłaszcza faktyczną likwidację niezależności prokuratorów i prokuratury". Oznaczałaby też - jak napisano - "zaprzestanie konkursów na stanowiska prokuratorskie i osłabienie gwarancji kadencyjności stanowisk funkcyjnych w prokuraturze".

KRP "wyraża przekonanie, że brak jest racjonalnych powodów dla zamiaru jej likwidacji", a jej dotychczasowa działalność "nie uzasadnia wyrażanych niekiedy poglądów, jakoby miała ona być ośrodkiem rzekomej "dwuwładzy w prokuraturze" czy stanowić przeszkodę w wykonywaniu przez prokuratora generalnego jego ustawowych kompetencji". Rada zwraca uwagę, że kompetencje te "w żadnym stopniu nie dotyczą nadzorowania i prowadzenia postępowań ani też obsady stanowisk funkcyjnych w prokuraturze".

W oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego KRP Edwarda Zalewskiego Rada wyraża też "głęboką dezaprobatę wobec faktu, że o dotyczących jej zamierzeniach ministra sprawiedliwości - będącego z mocy ustawy członkiem Rady - dowiaduje się jedynie za pośrednictwem wypowiedzi medialnych".

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w ciągu trzech tygodni przygotuje projekt nowej Ustawy o prokuraturze. Ma ona przewidywać m.in. likwidację Krajowej Rady Prokuratury i zwiększenie uprawnień Prokuratora Generalnego.

(Nap)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)