Trwa ładowanie...
d3dbax6

List intencyjny ws. budowy elektrowni gazowej w Gdańsku

Grupy Lotos i Energa oraz Polskie Górnictwo
Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisały list intencyjny w sprawie
budowy nowoczesnej elektrowni gazowej w Gdańsku.

d3dbax6
d3dbax6

Jak informują we wspólnym komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP, rzecznicy obu grup: Marcin Zachowicz i Beata Ostrowska, Energa będzie organizatorem budowy elektrociepłowni, PGNiG dostarczy dla niej surowiec, natomiast głównym klientem będzie Grupa Lotos.

Jak zapewniają rzecznicy, energia elektryczna i ciepło trafiać będą również do innych odbiorców z Pomorza.

Wspólny projekt energetyczny w Gdańsku jest zgodny zarówno z Programem inwestycyjnym 10+ Grupy Lotos, jak i ogłoszoną niedawno strategią rozwoju Grupy Energa, która zakłada inwestycje w nowe źródła wytwarzania energii.

Prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz podkreśla, że "w trakcie realizacji programów rozwojowych gdańskiej rafinerii będzie rosło zapotrzebowanie na energię i parę technologiczną stąd inicjatywa, dotycząca podjęcia niezwykle ważnej i długoterminowej współpracy, której pierwszym efektem będzie planowana budowa elektrociepłowni".

d3dbax6

Zdaniem prezesa Grupy Energa, Mirosława Bielińskiego "budowa nowych źródeł wytwarzania energii wpisuje się w potrzeby energetyczne kraju, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Pomorza".

Ma być powołany specjalny zespół roboczy w celu wstępnego rozpoznania technicznych i biznesowych możliwości realizacji przedsięwzięcia.

W ramach realizowanego w gdańskiej rafinerii Programu 10+ powstają nowe i zaawansowane technologicznie instalacje, które pozwolą na zwiększenie zdolności przerobowych ropy naftowej o 75 proc., z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie. Pierwsze z nich zostaną uruchomione już w przyszłym roku.

Zgodnie z nową strategią, w najbliższych latach Grupa Energa zamierza wydać ok. 20 mld zł, głównie na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo energetyczne. Grupa planuje budowę zarówno konwencjonalnych, opartych na węglu elektrowni, jak i mniejszych źródeł wytwarzania, w tym gazowych.

d3dbax6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbax6