Trwa ładowanie...

Lista leków refundowanych. 1 września wchodzi w życie nowa wersja

Na liście refundacyjnej, która zacznie obowiązywać 1 września, będzie 76 nowych produktów dostępnych w aptekach. Zmiany dotyczą też preparatów stosowanych w programach lekowych i katalogu leków refundowanych w chemioterapii.

Lista leków refundowanych. 1 września wchodzi w życie nowa wersjaŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d2lhjpw
d2lhjpw

Na liście aptecznej znajdzie się 76 nowych produktów. W przypadku 51 produktów - leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - ceny obniżono. Obniżki te wyniosą od 1 gr do 184,74 zł. Ceny detaliczne brutto spadną w przypadku 821 produktów (od 1 gr do 194 zł), wzrosną zaś w przypadku 131 (od 1 gr do 1,48 zł).

Zmiany dotyczą również leków stosowanych w programach lekowych i w chemioterapii. Powstaną nowe programy, m.in. leczenia przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego, leczenia aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) i mikroskopowego zapalenia naczyń (MPA).

Odnosząc się do zmian na liście refundacyjnej, przewodniczący Zespołu do spraw Polityki Lekowej i Farmakoterapii Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Włodarczyk powiedział, że środowisko lekarzy pozytywnie przyjmuje refundację nowych substancji czynnych, postaci farmaceutycznych, wskazań, tworzenie nowych programów lekowych i rozszerzanie katalogu chemioterapii.

Zaznaczył jednak, że zaniepokojenie budzi fakt bardzo nielicznych w tym roku zmian w zakresie refundacji aptecznej - od stycznia do lipca MZ zrefundowało tylko dwie nowe substancje czynne (ikatybant i esomeprazol) oraz dwie nowe postaci farmaceutyczne i dwa leki złożone substancji czynnych już wcześniej refundowanych.

d2lhjpw

Znowu rozczarowanie?

- Obecna lista apteczna ponownie rozczarowuje - dwie dopisane substancje czynne de facto są kontynuacją terapii zainicjowanych w warunkach szpitalnych dla wąskich grup pacjentów. Sytuacja ta jest w naszej opinii wynikiem nieefektywnego systemu refundacji i braku narzędzi oraz danych pozwalających skutecznie oszacować wielkość populacji pacjentów, którzy z refundacji danego leku będą mogli korzystać, a co za tym idzie - koszty związane z tą refundacją - ocenił Włodarczyk.

Z kolei Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zauważa, że na liście refundacyjnej znalazła się długodziałająca insulina analogowa o właściwościach podobnych do glarginy. Ma ona być znacząco tańsza dla pacjenta niż dotychczas obecne w polskich aptekach długodziałające analogi. W ocenie PTD pojawienie się nowej insuliny może spowodować przejściowy wzrost cen dotychczas obecnych na rynku preparatów, co wynika z planowanego przez MZ obniżenia poziomu dopłat do nich.

Jednym z nowych produktów na liście aptecznej będzie lek zawierający worykonazol, stosowany w terapii ciężkich zakażeń grzybiczych oraz w profilaktyce inwazyjnych zakażeń grzybiczych u pacjentów wysokiego ryzyka po przeszczepie macierzystych komórek krwiotwórczych. Lek zawierający tę substancję będzie objęty refundacją także w katalogu chemioterapii.

W nowym wykazie refundacyjnym będzie też lek zawierający walgancyklowir w postaci proszku do sporządzania zawiesiny, refundowany w przypadkach zakażeń wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom narządów miąższowych - w przypadku przeciwwskazań do stosowania tej substancji w postaci stałej. Jak informuje resort zdrowia, objęcie refundacją płynnej postaci leku jest szczególnie istotne dla dzieci poddawanych przeszczepom narządów.

d2lhjpw

Reszta bez większych zmian

Pozostałe produkty dodane do części aptecznej wykazu refundacyjnego są odpowiednikami dotychczas refundowanych. W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięciem terminu ich obowiązywania bądź odmową refundacji na kolejny okres, na liście obowiązującej od września nie znajdzie się 12 produktów obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

W ramach nowego programu leczenia neurogennej nadreaktywności wypieracza refundacją zostanie objęty lek zawierający toksynę botulinową. Do programu będą kwalifikowani dorośli z nadreaktywnością mięśnia wypieracza pęcherza moczowego o podłożu neurogennym - po stabilnych urazach rdzenia kręgowego oraz pacjenci ze stwardnieniem rozsianym.

Powstanie też nowy program leczenia przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego. Refundowany w nim będzie lek zawierający riocyguat. Jak zaznacza MZ, refundacja tego leku jest szczególnie istotna z uwagi na to, że nie ma alternatywnych opcji terapeutycznych o udowodnionej skuteczności w tym wskazaniu.

d2lhjpw

Kolejny nowy program dotyczy leczenia aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) lub mikroskopowego zapalenia naczyń (MPA). W ramach tego programu refundowany będzie lek zawierający rytuksymab. Dzięki temu większy ma być dostęp do leczenia tych schorzeń m.in. dla pacjentów, u których wystąpił nawrót choroby po wcześniejszym leczeniu cyklofosfamidem.

W katalogu chemioterapii refundacją będzie objęty lek zawierający denosumab (refundowany z poziomem odpłatności "bezpłatnie") stosowany w przypadku nieoperacyjnego guza olbrzymiokomórkowego kości u dorosłych i młodzieży, a także w przypadkach, w których zabieg chirurgiczny mógłby spowodować ciężkie okaleczenie. Jak podkreśla resort zdrowia, refundacja tego leku pozwoli ograniczyć zakres wykonywanych operacji, co może przełożyć się na zachowanie przez pacjentów większej sprawności i samodzielności.

Po wejściu w życie nowej listy refundacyjnej większa ma być dostępność terapii w przypadku chorób, których leczenie jest już finansowane w ramach programów lekowych lub chemioterapii. Chodzi m.in. o leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego sildenafilem i epoprostenolem - refundacją ma być objęty także lek zawierający macytentan.

d2lhjpw

W ramach programu "Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca" zakres wskazań refundacyjnych dla leku zawierającego erlotynib poszerzy się o możliwość leczenia nowotworu bez ustalonego podtypu. Zmieni się też kategoria dostępności dla leku zawierającego bortezomib, refundowanego w ramach programu leczenia szpiczaka plazmocytowego. Od 1 września 2015 r. bortezomib stosowany w leczeniu szpiczaka będzie finansowany w katalogu chemioterapii. Dodatkowo refundacją zostanie objęty kolejny lek zawierający tę substancję.

Zmiany dotyczą też leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C - w celu kwalifikacji pacjenta do programu nie będzie już konieczności wykonania biopsji. Odstąpienie od tego będzie możliwe także w ramach programu "Leczenie raka wątrobokomórkowego" u pacjentów z marskością wątroby.

Ponadto, refundacją objęty został lek zawierający daklataswir stosowany w skojarzeniu z asunaprewirem w ramach istniejącego programu leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową. Dzięki temu możliwy będzie dobór optymalnej terapii dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, u których potwierdzono obecność zakażenia genotypem 1b.

Refundacją zostaną objęte kolejne leki zawierające adalimumab, bendamustynę, bortezomib, immunoglobulinę ludzką i temozolomid. Dla 14 leków zawierających pięć substancji czynnych, stosowanych w chemioterapii i programach lekowych, wprowadzono obniżki cen w wysokości od 0,54 zł do 3202,20 zł.

d2lhjpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lhjpw