Trwa ładowanie...
d1qwfvz

Listeria atakuje. Holenderska firma wycofuje produkty

Skandal z bakteriami listerii zatacza coraz szersze kręgi. Niemiecka firma Wilke wycofuje produkty na całym świecie. Listeria pojawiła się także w wyrobach holenderskiej firmy Offerman.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Holenderska firma Wilke wycofuje ze sklepów swoje produkty.
Holenderska firma Wilke wycofuje ze sklepów swoje produkty. (123RF)
d1qwfvz

Skandal z bakteriami listerii zatacza coraz szersze kręgi. Najpierw bakterie wykryto w produktach niemieckiej firmy Wilke. Producent wędlin po zgonie dwóch osób wycofuje towar z półek sklepowych na całym świecie, zamknął firmę i zgłosił upadłość.

Początkowo niemiecki sanepid wycofał z rynku produkty o nazwie Wilke, ale nie wycofał innych. Urząd poinformował, że wędliny tego producenta nie są sprzedawane pod inną nazwą. Mylił się. Koncern Metro podał, że wyroby producenta sprzedawał także pod własną marką Aro.

Koncern zapowiedział działania na własną rękę. Wycofał z półek wszystkie produkty, które mogłyby zawierać niebezpieczne bakterie, poinformował o zagrożeniu klientów i zrobił wyrywkowe próby.

d1qwfvz

Oglądaj też: Wyrok TSUE po stronie frankowiczów. "Ludzie którzy brali kredyty w złotówkach podwójnie stratni"

Listeria w Holandii

Teraz o listerii w swoich produktach poinformowała także holenderska firma Offerman. Cała produkcja tego zakładu została wycofana z rynku – podała holenderska firma. Chodzi o wędliny, które od września tego roku zostały pokrojone i spakowane w holenderskim Aalsmeer.

d1qwfvz

Produkcję wstrzymano już w czwartek (03.10.2019) po wykryciu bakterii.

Czytaj też: Król wędlin ma kłopoty warte 833 mln zł

Urzędy inspekcji sanitarnej stwierdziły wcześniej, że w ciągu ostatnich dwóch lat trzy osoby zmarły na listeriozę po zjedzeniu produktów tej firmy. Jedna z ciężarnych kobiet poroniła. Po tych przypadkach zaostrzono kontrole.

300 tys. kilogramów

Według holenderskiego ministerstwa zdrowia, ze sprzedaży wycofanych zostanie ok. 300 ton mięsa. – To poważny przypadek, który wymaga zdecydowanych kroków – powiedział minister Bruno Bruins.

d1qwfvz

Początkowo holenderska firma wycofała ze sprzedaży tylko część swoich produktów, teraz na liście znalazły się wszystkie z około 250 wyrobów.

Na razie nic nie wskazuje na to, by przypadek niemieckiej firmy Wilke i holenderskiej Offerman miały ze sobą coś wspólnego.

Niebezpieczna listerioza

Jak ustalił Instytut im. Roberta Kocha, dwie starsze osoby z północnej Hesji zmarły po zjedzeniu skażonych produktów firmy Wilke. Z tymi wyrobami może być także związane zachorowanie 37 innych osób.

d1qwfvz

Czytaj te: Król wędlin ma się coraz gorzej i straszy innych

Sprawą zajęła się prokuratura w Kassel. Wyroby niemieckiej firmy są wycofywane ze sprzedaży na całym świecie.

Listeria to szczep bakterii wywołujących listeriozę. Choroba objawia się biegunką i gorączką. W przypadku osób z osłabionym systemem odpornościowym może skończyć się śmiertelnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qwfvz

Podziel się opinią

Share

d1qwfvz

d1qwfvz