Trwa ładowanie...
d3oy1fr

Łódź/ Dodatkowe miliony z UE m.in. na aktywizację zawodową czy kształcenie

Dodatkowe ponad 300 mln zł z Unii Europejskiej otrzymają w ciągu kilku najbliższych lat Łódź i gminy wchodzące w skład Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na projekty związane z aktywizacją zawodową czy kształceniem zawodowym.

Share
d3oy1fr

Poinformowała o tym we wtorek media prezydenta miasta Hanna Zdanowska.

Zwróciła uwagę, że te pieniądze, które trzeba będzie wydać w ciągu sześciu lat przeznaczone zostaną na realizację projektów związanych m.in. ze wsparciem aktywizacji zawodowej osób po 29 roku życia, z aktywizacją społeczno-zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, edukacją przedszkolną, kształceniem osób dorosłych czy kształceniem zawodowym.

Dodała, że sama Łódź otrzyma ok. 165 mln zł. Pozostała kwota tj. ok. 140 mln zł przeznaczona została dla Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego, który swoim zasięgiem obejmuje Łódź oraz cztery otaczające ją powiaty: brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki i zgierski. Tu pieniądze przeznaczone zostaną na realizację projektów związanych m.in. z usługami społecznymi i zdrowotnymi czy wsparciem przedsiębiorczości w formach bezzwrotnych.

d3oy1fr

Obecny na konferencji prasowej Mateusz Szczeciński z biura strategii łódzkiego magistratu zwrócił uwagę, że duża pula pieniędzy zagwarantowana jest na projekty edukacyjne - zarówno te przedszkolne jak np. dodatkowe zajęcia dla dzieci, jak i na kształcenie ogólne np. doskonalenie nauczycieli czy pomoc uczniom, którzy mają "specjalne potrzeby edukacyjne związane np. z niepełnosprawnością". Także na wyposażenie sal i pracowni dydaktycznych.

Jak mówił za te pieniądze powstać mogą np. świetlice środowiskowe, można też je przeznaczyć na projekty, które pomogą młodzieży i dzieciom z rodzin wykluczonych zintegrować się ze społeczeństwem. "Będziemy się starać, aby te projekty realizować skutecznie i efektywnie. Chcemy łączyć różne grupy, pomagać wyjść z obszaru biedy, zaktywizować te osoby, aby opuściły system opieki i pomocy społecznej, aby się usamodzielniły" - mówił. Jednocześnie wyraźnie zaznaczył, że nie będzie to "rozdawnictwo pieniędzy".

Dodał, że pierwsze projekty w ramach, których będą wydawane unijne pieniądze zostaną opracowane jeszcze w tym roku. Wiele z tych projektów ma być realizowanych z partnerami społecznymi np. organizacjami pozarządowymi.

d3oy1fr

Podziel się opinią

Share
d3oy1fr
d3oy1fr