Łódź/ Powstanie unikatowy projekt rewitalizacji okolic Włókienniczej

Konkurs na projekt rewitalizacji kwartału wokół ul. Włókienniczej w Łodzi, który ma być przeprowadzony do końca listopada, będzie unikatowy ze względu na skalę działania - poinformował w poniedziałek łódzki magistrat.

12.10.2015 15:25

"Konkurs urbanistyczny to jedno z ostatnich działań w ramach pilotażowego projektu modelowej rewitalizacji w miastach realizowanego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju" - wyjaśnił na konferencji prasowej dyrektor biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta Marcin Obijalski.

Zdaniem Obijalskiego uczestnicy konkursu mają szansę na stworzenie unikatowego projektu ze względu na jego szeroką skalę; dotyczyć on ma rewitalizacji obszaru w ścisłym centrum Łodzi w kwartale ulic: Rewolucji 1905 r., Jaracza, Kilińskiego i Wschodniej. Planowane tam inwestycje to m.in. całkowita rewitalizacja 27 kamienic, modernizacje ulic, stworzenie siedzib Centrum Obywatelskiego, Centrum Aktywności Zawodowej Kobiet, Wydziału Partycypacji, a także terenów zielonych, m.in. Placu Włókniarek. Władze Łodzi ogłosiły przetarg na operatora konkursu, który ma przeprowadzić go w listopadzie.

"Projekty mają pokazywać cały kwartał. Nowa aranżacja przestrzeni ma obejmować także miejsca obecnie słabo skomunikowane, np. podwórka kamienic. To na pewno duże wyzwanie, dlatego przewidzieliśmy trzy nagrody w wysokości 40, 25 i 15 tys. zł. Wszystkie pomysły, które nam się spodobają, będziemy mogli wykorzystać w procesie przebudowy kwartału" - dodał Obijalski.

Uczestnicy konkursu otrzymają opracowane wcześniej dokumenty dotyczące priorytetowego obszaru rewitalizacji nr 1, m.in. diagnozy potrzeb mieszkańców, ich rekomendacje związane z aranżacją przestrzeni czy też ekspertyzy stanu technicznego kamienic.

Mimo że mieszkańcy i działający na tym terenie przedsiębiorcy mieli już okazję wypowiedzieć się w konsultacjach społecznych na temat swoich oczekiwań, operator konkursu jest zobligowany do dania im prawa głosu także na etapie tworzenia konkretnych projektów. "Aspekt partycypacyjny odgrywa ważną rolę w tym konkursie, tworzymy bazę dobrych praktyk, z których będą mogły korzystać inne samorządy planujące rewitalizację" - zaznaczył dyr. Biura ds. Rewitalizacji.

Kompleksowa rewitalizacja budynków wymaga wyprowadzenia z nich ok. 400 mieszkańców. Obijalski ocenia, że wszystkie 27 kamienic powinno zostać wysiedlonych do połowy 2017 r.

"Wyprowadzki już się rozpoczęły; ten okres potrwa co najmniej 2 lata. Część lokatorów przeprowadziła się do innych odnowionych kamienic, 60 najemców do bloku wybudowanego wspólnie z TBS, kolejnych 60 wkrótce przeniesie się do zrewitalizowanej kamienicy na Sienkiewicza. Problemy są z osobami nie płacącymi czynszu, z wyrokami eksmisyjnymi. Te przypadki będziemy rozwiązywać indywidualnie, m.in. przydzielając lokale socjalne" - podkreślił.

Priorytetowy obszar rewitalizacji nr 1 to jeden z ośmiu najbardziej zaniedbanych - architektonicznie i społecznie - kwartałów w centrum Łodzi. Zgodnie z planami rewitalizacji obszarowej, do połowy przyszłego roku przygotowane zostaną studia wykonalności niezbędne do uzyskania dofinansowania UE na przeprowadzenie prac. Koszt dla kwartału wokół ul. Włókienniczej to ok. 200 mln zł.

"Niektóre badania techniczne i dokumentacje zostały już przygotowane w ramach programu Mia100 Kamienic, więc przewidujemy, że pod koniec przyszłego roku w kwartale nr 1 pojawią się robotnicy. Przewidywany czas zakończenia rewitalizacji ośmiu kwartałów to 2022 rok" - dodał Obijalski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)