Trwa ładowanie...
d44x32g

Łódzkie/ Projekty o wartości 26 mld zł w Kontrakcie Terytorialnym dla regionu

90 projektów o wartości ok. 26 mld zł znalazło się w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa łódzkiego. Rząd zatwierdził w środę Kontrakt dla Łódzkiego, który obowiązywać ma w latach 2014-2023. Wśród głównych projektów są m.in. obwodnice Wielunia i Bełchatowa oraz tunel kolejowy pod Łodzią.
Share
d44x32g

Kontrakt, w którym określono cele i przedsięwzięcia istotne dla rozwoju kraju oraz województwa łódzkiego, będzie finansowany głównie z unijnych programów operacyjnych na lata 2014-2020, a także z budżetu województwa. W jego realizację mogą być również zaangażowane fundusze prywatne. Nie jest to jednak dokument zamknięty, będzie można go uzupełnić o nowe przedsięwzięcia.

Kontrakt woj. łódzkiego uwzględnia ok. 90 projektów na kwotę 26 mld zł. 23 przedsięwzięcia są na liście podstawowej, a pozostałe na tzw. warunkowej.

"Najważniejszą informacją dla województwa jest kwota 26 mld zł, na którą jest szacowane w tej chwili wykorzystanie środków unijnych i tych z budżetu państwa w naszym regionie. Są to pieniądze, którymi do tej pory województwo nie dysponowało i myślę, że to będzie program intensywnej modernizacji do roku 2020" - mówił w środę marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

d44x32g

Na liście podstawowej przedsięwzięć priorytetowych (zapisanych w krajowych dokumentach strategicznych) w Kontrakcie dla Łódzkiego znalazły się m.in. inwestycje infrastrukturalne, w tym obwodnice Wielunia i Bełchatowa w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego między dworcami Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska, czyli budowa tunelu kolejowego pod Łodzią.

Wśród kluczowych projektów są też inwestycje dotyczące poprawy standardów podróżowania Łódzką Koleją Aglomeracyjną, przebudowy przystanków kolejowych na trasach ŁKA i integracja publicznego transportu zbiorowego z systemem tej kolei oraz projekty mające na celu poprawę infrastruktury na kilkunastu liniach kolejowych w regionie.

Na liście podstawowej znalazły się także projekty: rewitalizacja i adaptacja obiektu na Księżym Młynie na rzecz Akademickiego Centrum Designu łódzkiej ASP, wyposażenie Uczelnianego Centrum Dydaktyki Nowych Mediów łódzkiej Szkoły Filmowej, termomodernizacja państwowych placówek szkolnictwa artystycznego oraz przedsięwzięcia dot. realizacji RANB (regionalnych agend badawczo-rozwojowych) w województwie łódzkim.

Wśród przedsięwzięć warunkowych (do realizacji z krajowych programów operacyjnych lub RPO) w dokumencie uwzględniono budowę odcinka autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice i drogi ekspresowej S14 (zachodniej obwodnicy Łodzi).

d44x32g

Zdaniem marszałka woj. łódzkiego udało się w ostatnim czasie wzmocnić pozycję tej ostatniej drogi w KT. Jej budowa jest ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych i planowane jest wystąpienie w 2015 r. o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, co umożliwi ogłoszenie przetargu. "Myślę, że przetargi, które będę ogłaszane w związku z realizacją programu drogowego otworzą możliwość finansowania kwotą niecałych 2 mld tak ważnego dla Łodzi odcinka S14" - dodał Stępień.

Znaczne środki mają zostać przeznaczone na rewitalizację m.in. centrum Łodzi, czy zabytkowego Księżego Młyna, ale mają one zostać ujęte w Narodowym Programie Rewitalizacji, który ma zostać przyjęty w przyszłym roku.

Wśród projektów logistycznych są m.in. budowa portu multimodalnego w Zduńskiej Woli-Karsznicach, gdzie przecinają się dwie ważne linie kolejowe i droga S8 oraz bazy logistycznej, przeładunkowej i parku przemysłowego dla obsługi połączenia Łódź Olechów - Chengdu (Chiny). Do kontraktu wpisano także m.in. rozbudowę Regionalnego Ośrodka Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi o kolejne ośrodki w szpitalach: w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i w Bełchatowie. "Chcemy stworzyć w regionie system opieki nad pacjentem onkologicznym" - zapewnił Stępień.

Elementem Kontraktu Terytorialnego będzie RPO województwa łódzkiego, w ramach którego Łódzkie ma otrzymać 2,25 mld euro unijnego wsparcia.

Rząd zatwierdził w środę kontrakty dla województw: łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. W ubiegły wtorek zaakceptował dokumenty dla siedmiu województw: lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego.

d44x32g

Podziel się opinią

Share
d44x32g
d44x32g