Trwa ładowanie...
d3bce0x

Łódzkie/ W tym roku RPO rozdysponuje 3 mld zł i ogłosi 50 konkursów

Ponad 3 miliardy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014-2020 planują rozdysponować w 2016 roku władze regionu - poinformowała w poniedziałek Joanna Skrzydlewska, członek zarządu woj. łódzkiego.

Share
d3bce0x

Władze województwa podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim ogłosiły, że w tym roku planują zorganizować ponad 50 konkursów. O dofinansowanie projektów będą mogły ubiegać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, instytucje naukowe, związki, stowarzyszenia i przedsiębiorstwa. Skrzydlewska podkreśliła, że konkursy będą ogłaszane we wszystkich obszarach wsparcia, które znalazły się w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

Podobnie, jak w 2015 roku, najwięcej z tegorocznej puli pieniędzy przeznaczono na transport. Do potencjalnych beneficjentów w trzech zakresach tego obszaru (niskoemisyjnego transportu miejskiego, transportu multimodalnego oraz kolejowego) ma trafić 513,5 mln zł. "W tego typu inwestycjach duże miasta raczej aplikują do programów krajowych, a my liczymy na wspieranie inwestycji związanych z komunikacją w mniejszych miejscowościach, takich jak Kutno, Skierniewice czy Sieradz" - tłumaczyła Maja Reszka, dyrektor departamentu ds. Regionalnego Programu Operacyjnego.

W tym roku z funduszy unijnych przewidziano również wsparcie m.in. przedsięwzięć dla: infrastruktury dla usług społecznych (ok. 392 mln zł), rewitalizacji regionu (391 mln), ochrony środowiska (384 mln), gospodarki niskoemisyjnej (354 mln), badanie, rozwoju i komercjalizacji wiedzy (315 mln), innowacji i konkurencyjności gospodarczej(183 mln), zatrudnienia (107 mln), adaptacyjności pracowników i przedsiębiorstw w regionie (88,5 mln) włączenia społecznego (177 mln) oraz szeroko pojętej edukacji (174 mln).

Dyrektor Reszka liczy, że po latach doświadczeń związanych z ubieganiem się o unijne pieniądze liczba składanych wniosków cały czas będzie rosła. "Wtedy mamy z czego wybierać. Najlepszym przykładem może być konkurs na zakup nowych wozów strażackich. Wpłynęły do nas 92 wnioski na łączną sumę dofinansowania 66 mln zł. W programie mamy tylko 8 mln i podział pieniędzy będzie niezwykle trudny" - tłumaczyła.

d3bce0x

Podkreśliła też, że konkursy są otwarte i dostępne dla wszystkich wskazanych w danym obszarze beneficjentów. Dodała, że kryteria wyboru zostały zatwierdzone przez komitet monitorujący RPO WŁ i dofinansowanie zależy od ilości uzyskanych punktów. W tym roku start większości konkursów planowany jest na drugi i trzeci kwartał. Ich ogłoszenie najwcześniej następuje 30 dni przed naborem wniosków, ale zaznaczono, że ten termin z reguły jest dłuższy, "aby beneficjenci skutecznie aplikowali po fundusze europejskie". Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej rpo.lodzkie.pl oraz w pięciu Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w woj. łódzkim.

Województwo łódzkie w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 r. pozyskało z Unii Europejskiej ponad 9 mld zł. To o ponad 650 mln zł więcej niż w latach 2007-2013. Jak podkreśliła Skrzydlewska to plasuje Łódzkie na czwartym miejscu w kraju. Od początku uruchomienia RPO WŁ 2014-2020 w regionie łódzkim przeprowadzono 23 konkursy na łączną sumę 1 miliarda 200 mln zł. Największa pula środków - prawie 517 mln zł - skierowana została m.in. na rozbudowę dróg lokalnych i wojewódzkich oraz na rozwój innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki (122 mln zł).

d3bce0x

Podziel się opinią

Share
d3bce0x
d3bce0x