Trwa ładowanie...
d2z43hk
23-07-2014 14:20

Łopata: PSL za sprawozdaniem komisji dot. wykonania budżetu za 2013 r.

Klub PSL opowie się za przyjęciem sprawozdania komisji finansów dot. wykonania budżetu państwa za 2013 r. i udzieleniem rządowi absolutorium - zapowiedział w środę poseł Stronnictwa Jan Łopata.

d2z43hk
d2z43hk

W Sejmie trwa debata nad sprawozdaniem komisji finansów dotyczącym wykonania budżetu państwa za 2013 r. i udzieleniem rządowi absolutorium, a także sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w minionym roku.

"W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego informuję, że opowiadamy się za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu i udzieleniem rządowi absolutorium" - powiedział Łopata.

Poseł mówił, że Polska w 2013 r. znalazła się w bardzo trudnym gospodarczo otoczeniu. "Tzw. zewnętrzne warunki rozwoju gospodarki polskiej uległy drastycznemu załamaniu. To, co uważamy za duży sukces - i tak w istocie jest, czyli integracja naszej gospodarki z gospodarką Unii Europejskiej - znacznie zwiększyło również nasze ryzyko związane z wyhamowaniem koniunktury w Europie Zachodniej" - powiedział poseł.

Podkreślił, że relacja wartości eksportu towarów i usług do PKB wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 15 pkt proc. Jak mówił, w roku 2003 wynosiła ona 33 proc., a w roku 2013 - 48 proc. Wskazał, że najdynamiczniej rozwijał się rynek polskich produktów rolno-spożywczych.

d2z43hk

"Dodatkowo zmniejszył się zdecydowanie popyt krajowy. Zakładano, że popyt krajowy wzrośnie o 1,7 proc.; okazało się, że utrzymywał się na poziomie roku 2012. A pierwsze półrocze 2013 r. - odnotowano spadek konsumpcji" - mówił.

Także w przypadku inflacji przyjęto inne dane. "Zakładano pierwotnie, że wyniesie ona w 2013 roku 2,7 proc., a w rzeczywistości poziom inflacji ukształtował się na poziomie 0,9 proc. Czynniki te odbiły się w sposób jednoznaczny negatywnie na kształtowaniu się wpływów podatkowych" - mówił poseł.

Łopata tłumaczył, że rozminięcie się rozwoju sytuacji gospodarczej z założeniami makroekonomicznymi przyjętymi w ustawie budżetowej spowodowało konieczność nowelizacji budżetu. "Moim zdaniem nie ma już dzisiaj większego znaczenia, czy można było lepiej zdiagnozować i przewidzieć zachodzące zjawiska gospodarcze w świecie i w Polsce i lepiej założenia makro skonstruować, czy też lepiej zrobiono, że na początku roku nie potęgowano złych nastrojów pesymizmu wynikających z budżetu" - powiedział poseł.

d2z43hk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z43hk