Lotniska w Polsce. Modlin obsłużył już 7 mln pasażerów
Obecnie w ciągu jednego dnia, port obsługuje średnio 8,3 tys. osób oraz 50 regularnych startów i lądowań.
Port Lotniczy Warszawa/Modlin przez cztery lata, czyli od momentu uruchomienia, obsłużył 7 mln pasażerów - poinformował zespół prasowy lotniska. Modlin to obecnie piąte największe lotnisko w Polsce, a od początku br. z portu skorzystało 1,5 mln osób.
"Od otwarcia lotnisko regularnie odnotowuje wzrost liczby podróżnych, a każdy nowy sezon przynosi nowe trasy i większą częstotliwość regularnych połączeń" - podkreślono.
Zespół prasowy dodał, że w lipcu br. lotnisko już po raz trzeci zostało wyróżnione przez brytyjski portal lotniczy ANNA AERO, za największą wśród europejskich portów lotniczych dynamikę wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów rok do roku (52 proc.) Lotnisko zostało wyróżnione w kategorii portów obsługujących od 2 do 3 mln osób rocznie.
Modlin od 2015 r. utrzymuje piątą pozycję wśród największych lotnisk w kraju pod względem liczby odpraw (po Lotnisku Chopina w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach). Według prognoz, w całym 2016 r. z lotniska ma skorzystać ok. 2,8 mln osób.
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez port, w 2015 r. wykonano ponad 16 tys. operacji i obsłużono ponad 2,5 mln pasażerów. W 2014 r. było to odpowiednio 11 tys. operacji i ponad 1,7 tys. pasażerów; w 2013 - blisko 2,5 tys. operacji i 340 tys. pasażerów; w 2012 r. 6,3 tys. operacji i ponad 850 tys. pasażerów.
Mniejsza liczba obsłużonych pasażerów w 2013 r. w porównaniu do 2012 r. wynikała z konieczności naprawy pasa startowego. Pod koniec 2012 r. cofnięto pozwolenia na użytkowanie ok. 1 km betonowego pasa. Powodem były m.in. pęknięcia, które mogły zagrażać bezpieczeństwu lotów. Po wykonaniu naprawy pod koniec czerwca 2013 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę na wznowienia startów i lądowań dużych samolotów pasażerskich.
Obecnie w ciągu jednego dnia, port obsługuje średnio 8,3 tys. osób oraz 50 regularnych startów i lądowań. Podróżni mają w ofercie 43 kierunki lotnicze do trzynastu państw w Europie, w tym dwa krajowe - do Gdańska i Wrocławia.
- Rozwój lotniska wiąże się z rozwojem lokalnej gospodarki i rynku pracy. Jeszcze przed otwarciem portu w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego zaczęły powstawać m. in. hotele, restauracje i parkingi. Nowych inwestycji i usług okołolotniskowych, a co za tym idzie, również nowych miejsc pracy, stale przybywa - dodaje szef biura handlowo-marketingowego Piotr Lenarczyk.
Funkcjonowanie portu umożliwiło utworzenie ponad 1 tys. miejsc pracy w spółkach lotniczych i pozalotniczych oraz w podmiotach działających na trenie i wokół lotniska.
Lotnisko w Modlinie przygotowuje się też do rozbudowy terminalu. Dzięki inwestycji w ciągu 2,5-3 lat przepustowość portu wzrośnie do co najmniej 5 mln pasażerów obsługiwanych rocznie.