Trwa ładowanie...
d45ymvl

Lotos i PERN wybudują podziemne zbiorniki ropy i paliw płynnych

15.06. Warszawa (PAP) - Grupa Lotos i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" podpisały list intencyjny dotyczący wspólnej budowy podziemnych zbiorników ropy...
Share
d45ymvl

15.06. Warszawa (PAP) - Grupa Lotos i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" podpisały list intencyjny dotyczący wspólnej budowy podziemnych zbiorników ropy naftowej i paliw płynnych. Według planów zbiorniki powstaną na Pomorzu - poinformował Lotos w komunikacie prasowym.

Budowa zbiorników na ropę i paliwa płynne, takie jak olej napędowy czy lekki olej opałowy, ma zostać zrealizowana w dwóch etapach do 2020 r. Wtedy też powstaną magazyny o łącznej pojemności 7 mln metrów sześciennych. W przyszłości, w miarę rosnących potrzeb rynku, ich pojemność może wzrosnąć nawet do 15-20 mln metrów sześciennych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami koszt budowy magazynów oraz niezbędnej infrastruktury logistycznej zostanie w części pokryty z funduszy Unii Europejskiej. Lotos nie będzie zaangażowany w finansowanie tego projektu.

d45ymvl

Obok wykonania kawern solnych, zadanie obejmuje także budowę szeregu urządzeń powierzchniowych, m.in. instalacji urządzeń pompujących, rurociągów, sieci wodnych i energetycznych, dróg oraz powiązania całej inwestycji z krajowymi systemami logistyki ropy i paliw płynnych.

Do realizacji projektu powołana zostanie spółka celowa, której szczegółowa struktura udziałów zostanie określona w wyniku dalszych negocjacji. Dodatkowo przedsięwzięcie zostanie wsparte przez Central Europe Energy Partners (CEEP), które wykonało szereg analiz na temat jego realizacji.

Dodatkowo Grupa Lotos rozpoczyna rozmowy z PERN "Przyjaźń" na temat potencjalnej współpracy przy inwestycjach PERN w Gdańsku oraz na granicy polsko-białoruskiej (połączenie rurociągowe bazy w Małaszewiczach z Białorusią).(PAP)

pr/ osz/

d45ymvl

Podziel się opinią

Share
d45ymvl
d45ymvl