Lotos i Tarnów podpisały porozumienie ws. wstępnego studium wykonalności dla dwóch projektów

...

Dochodzą wypowiedzi ministra skarbu oraz prezesów Lotosu i ZA Tarnów. #

23.11. Gdańsk (PAP) - Grupa Lotos i Zakłady Azotowe Tarnów podpisały porozumienie dotyczące wykonania wstępnego studium wykonalności dla dwóch potencjalnych projektów - instalacji krakingu parowego i produkcji polietylenu oraz kompleksu instalacji aromatów - podały spółki w komunikacie prasowym.

"Na etapie projektów finansujemy przedsięwzięcie wspólnie. Wybierzemy jeden z dwóch projektów i określimy zasady finansowania części petrochemicznej. Część chemiczną - w Kędzierzynie, Tarnowie - będziemy finansować sami" - powiedział na konferencji Jerzy Marciniak, prezes ZA Tarnów.

"Wybierzemy projekt, który mamy realizować, utworzymy spółkę specjalnego przeznaczenia, do której Lotos wniesie teren i inne wartości. Obejmiemy udziały, tak jak zdecydują o tym partnerzy. Nie zakładam, że będzie to istotny CAPEX dla Lotosu. Samo przygotowanie projektu będziemy finansować po połowie, ale to jest kwestia 2-3 mln zł" - dodał Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu.

Olechnowicz poinformował, że inwestycja może być współfinansowana w ramach programu Inwestycje Polskie. Może być także finansowana kredytem.

Minister skarbu, Mikołaj Budzanowski, dodał w rozmowie z TVN CNBC, że "Azoty Tarnów i w ogóle branża chemiczna posiadają nadpłynność (...) Nieco inna sytuacja jest w Lotosie, bo spółka ma już zaplanowane inwestycje. Trzeba będzie szukać finansowania długiem, czy też kapitałem".

Budzanowski poinformował w piątek, że Grupa Lotos i Zakłady Azotowe Tarnów rozpoczną inwestycję w nową instalację petrochemiczną w Gdańsku w 2014 roku, a oddanie do użytku zakładu przewidziane jest na przełom 2017-2018 roku. Projekt może być wart 5-6 mld zł.

Minister poinformował, że projekt jest w interesie obu spółek.

"Jedna specjalizuje się w przerobie ropy naftowej, a w przyszłości też produktów w oparciu o gaz. Druga potrzebuje tych produktów do produkcji nawozów, ale i w przyszłości produktów petrochemicznych. Jest potężny rynek (...) Ujemny bilans w handlu zagranicznym w tym obszarze wynosi ponad 7 mld euro, co oznacza dla tych spółek oszczędności i realny zysk w przyszłości" - powiedział Budzanowski w TVN CNBC.

"Musimy myśleć o przyszłości. Nie będziemy kierować się tylko tym, co będzie za pół roku, co będzie za 12 miesięcy , czy wypłacimy dywidendę w 2013 r. (...) przede wszystkim muszą to być projekty rentowne (...) ale musimy jednocześnie planować kilka lat do przodu. Takie procesy nie są możliwe do zrealizowania w ciągu 12, czy 24 miesięcy" - dodał minister.

W komunikacie Lotos i ZA Tarnów podały, że ich współpraca ma na celu powołanie do życia konsorcjum, którego partnerzy wykonają prace studialne, obejmujące przeanalizowanie technologicznych i ekonomicznych możliwości wybudowania instalacji petrochemicznych i chemicznych na terenie Grupy Lotos i Azotów Tarnów.

"Pierwszy z badanych wariantów będzie dotyczył instalacji krakingu parowego. Technologia ta umożliwia produkcję lekkich olefin etylen, propylen i butylen - podstawowych surowców do produkcji tworzyw sztucznych. Natomiast drugi z wariantów obejmuje instalację aromatów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Kompleks instalacji do produkcji petrochemicznych surowców aromatycznych składałby się potencjalnie z kilku nowych instalacji współpracujących ze sobą i z istniejącą już infrastrukturą Grupy Lotos. Głównym odbiorcą produktów z nowych instalacji będzie Grupa Azoty" - dodano.

W komunikacie napisano, że wyniki analizy inwestycji pozwolą spółkom na podjęcie do końca 2013 r. decyzji o powołaniu spółki celowej i stworzeniu możliwości wspólnej realizacji jednego z dwóch wariantów projektu.

Spółki podały, że na podstawie zawartego porozumienia dokonają wyboru optymalnej technologii oraz opracują model biznesowy wraz z kluczowymi warunkami umów projektu. Na tej podstawie zostanie przeprowadzona wstępna ocena efektywności inwestycji, a konsorcjanci dokonają wyboru najlepszej lokalizacji dla tej inwestycji.

Głównym odbiorcą produktów z nowych instalacji będzie Grupa Azoty.(PAP)

pel/ morb/ jow/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Konflikt o blok przy oborze. Interweniuje Podlaska Izba Rolnicza
Konflikt o blok przy oborze. Interweniuje Podlaska Izba Rolnicza
Wzmożone kradzieże przed 1 listopada. "Zatrzymywane są całe busy"
Wzmożone kradzieże przed 1 listopada. "Zatrzymywane są całe busy"
Media pisały o jego pomyśle. Precyzuje, gdzie ma nastąpić poczęcie
Media pisały o jego pomyśle. Precyzuje, gdzie ma nastąpić poczęcie
Przekręt jak z filmu. Użyli stołów z RTG. Mistrz NBA w rękach FBI
Przekręt jak z filmu. Użyli stołów z RTG. Mistrz NBA w rękach FBI
Kary za brak zmiany czasu. Ich mogą dotknąć dotkliwe mandaty
Kary za brak zmiany czasu. Ich mogą dotknąć dotkliwe mandaty
Nowy polski dyskont się rozkręca. Idzie po klientów Dino i Biedronki?
Nowy polski dyskont się rozkręca. Idzie po klientów Dino i Biedronki?
Rząd szuka pieniędzy. Więcej kontroli i skuteczne egzekucje
Rząd szuka pieniędzy. Więcej kontroli i skuteczne egzekucje
PiS chce dać Polakom bon na 100 tys. Oto komu ma przysługiwać
PiS chce dać Polakom bon na 100 tys. Oto komu ma przysługiwać
Nowy gigant górniczy na Śląsku? Zatrudni tysiące pracowników
Nowy gigant górniczy na Śląsku? Zatrudni tysiące pracowników
Ostatnie żniwa w tym roku. Oto jak idą zbiory na południu
Ostatnie żniwa w tym roku. Oto jak idą zbiory na południu
Jeżdżą mimo zakazu. Zatrważające nowe dane policji
Jeżdżą mimo zakazu. Zatrważające nowe dane policji
Kupią nowe organy. Przetarg rozstrzygnięty. Będą kosztować fortunę
Kupią nowe organy. Przetarg rozstrzygnięty. Będą kosztować fortunę