Trwa ładowanie...
d4l0rp0

Lubelskie/ Budowa sieci szerokopasmowego internetu - zakończona

Zakończyła się budowa sieci szerokopasmowego internetu w woj. lubelskim. Dzięki blisko 3 tys. km sieci szkieletowej, zbudowanej kosztem 385 mln zł, szybki internet ma być dostępny w całym regionie.

Share
d4l0rp0

Projekt budowy sieci szerokopasmowej przy wsparciu unijnym, oprócz Lubelskiego, obejmuje też inne województwa Polski wschodniej: podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. Ma ułatwić dostęp do internetu instytucjom publicznym, przedsiębiorcom i osobom prywatnym.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, że Lubelskie jest liderem w budowie sieci. "Zakończyliśmy budowę sieci szerokopasmowej jako pierwsi w Polsce wschodniej, mocno przyśpieszyliśmy w trakcie realizacji projektu. Nasza część jest największa, to prawie trzy tysiące kilometrów linii światłowodowych i 298 punktów dostępowych. One umożliwią doprowadzenie internetu do poszczególnych odbiorców" - powiedział Sosnowski w czwartek na konferencji w Lublinie podsumowującej projekt.

Sosnowski podkreślił, że sieć szerokopasmowa powstała tam, gdzie dostęp do internetu był najtrudniejszy. "Mamy +białe plamy+ w dostępie, szczególnie na peryferiach województwa, gdzie jest najmniejsze zaludnienie, tam nie opłacało się budować sieci prywatnym firmom. Teraz, gdy jest już sieć szkieletowa, będzie łatwiej wykonać przyłączenia do odbiorców. Ten projekt ma ogromne znaczenie, dostęp do szybkiego internetu warunkuje dziś rozwój we wszystkich kierunkach" - podkreślił Sosnowski.

d4l0rp0

Dariusz Siedlecki, dyrektor techniczny spółki Glenbrook Investments, która zarządza infrastrukturą sieci, powiedział, że podpisane zostały już pierwsze umowy z lokalnymi operatorami.

"Od kilku dni dopiero mamy zatwierdzony cennik naszych usług, a już pierwsi operatorzy podłączają się do naszej sieci szerokopasmowej, budują swoje sieci, dzięki kolejnemu wsparciu z funduszy unijnych. Wydaliśmy 14 warunków dostępu operatorom, którzy chcą świadczyć usługi, choć formalnie jeszcze nasza sieć nie jest uruchomiona. To świadczy o tym, że jest zainteresowanie nią" - powiedział Siedlecki.

Formalny odbiór urządzeń sieci szerokopasmowej w Lubelskiem ma zakończyć się do 14 września. Sieć szkieletowa ma długość 2908 km, oplata całe województwo, przebiega przez 198 gmin, czyli prawie wszystkie w regionie. Zbudowano na niej 14 węzłów szkieletowych i 298 dystrybucyjnych.

Sieć jest własnością województwa lubelskiego. Warszawska spółka Glenbrook Investments będzie nią zarządzać i dbać o jej utrzymanie oraz świadczyć, na zasadach komercyjnych, usługi hurtowe na rzecz operatorów sieci dostępowych, tzw. operatorów "ostatniej mili", którzy odpłatnie zapewnią dostęp do internetu użytkownikom. Glenbrook Investments będzie płacić czynsz lubelskiemu samorządowi - rocznie 1,3 mln zł plus 0,25 proc. przychodu spółki.

d4l0rp0

Projekt przewiduje również przeprowadzenie szkoleń z zakresu korzystania z komputera i internetu. Skorzystało z nich dotychczas blisko dwa tysiące osób w wieku powyżej 45 lat.

Koszt budowa sieci szerokopasmowej w Lubelskiem wynosi około 385 mln zł, z czego 267 mln zł będzie stanowić unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Cała sieć szerokopasmowa w pięciu województwa Polski wschodniej liczyć ma 10,5 tys. kilometrów. Łączna wartość projektów to blisko 1,5 mld zł, z czego 1 mld zł stanowić będzie dofinasowanie unijne.

d4l0rp0

Podziel się opinią

Share
d4l0rp0
d4l0rp0