Trwa ładowanie...
d3ggodz
15-06-2016 15:05

Lubelskie/Kolejne samorządy otrzymały dotacje na inwestycje drogowe

10 samorządów w woj. lubelskim otrzymało w środę dotacje na inwestycje drogowe z programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych. Zmodernizują one 62 km dróg. Koszt tych inwestycji sięga 28,7 mln zł, a dotacja z budżetu państwa to ponad 12 mln zł.

Share
d3ggodz

Wcześniej dotacje z tego programu otrzymało w marcu w woj. lubelskim 40 samorządów, na modernizację prawie 163 km dróg. "W wyniku przetargów mamy oszczędności, większe niż zakładaliśmy, dlatego wręczamy kolejne promesy kolejnym samorządom" - powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Łącznie w woj. lubelskim dotacje w tym roku otrzymało 50 samorządów na realizację 51 zadań. 33 zadania dotyczą przebudowy i modernizacji dróg gminnych i obejmują łącznie 57 km tych dróg, natomiast 18 zadań będzie realizowane na ok. 168 km dróg powiatowych. Szacunkowy koszt tych wszystkich inwestycji sięga prawie 129 mln zł, a dotacja z budżetu państwa to ponad 60 mln zł, co stanowi 46,8 proc. kosztów. Resztę kosztów samorządy pokrywają z własnych środków.

W piątek promesę na dotację odebrał m.in. starosta biłgorajski Marian Tokarski, na modernizację dróg łączących trzy drogi wojewódzkie i trzy powiaty. "Przebudujemy ponad 14 km drogi powiatowej na trasie Harasiuki - Naklik. To droga bardzo ważna o dużym natężeniu ruchu" - powiedział Tokarski. Powiat biłgorajski na przebudowę drogi otrzymał 2,1 mln zł, drugie tyle dołoży z własnych środków.

"Taki program rozwiązuje istotne problemy. Sądzę, że tylko taką metodą i takimi środkami możemy rozwiązać problem fatalnego stanu dróg, które od wielu lat nie były remontowane, bo nie było na to pieniędzy" - dodał starosta.

d3ggodz

Ponad 300 tys. zł dotacji otrzymała gmina Piaski na modernizację blisko 4 km drogi gminnej na trasie Brzeziczki - Brzezice. Droga ta nie tylko ułatwia dojazd mieszkańcom tych dwóch sołectw, ale też umożliwia alternatywny przejazd dla drogi krajowej nr 17. "W momencie jakiegoś zdarzenia, np. wypadku na drodze krajowej, tą drogą będzie można je ominąć, objechać i wjechać znów na krajową w kierunku Zamościa" - powiedział sekretarz gminy Piaski Marcin Najda.

Jak zaznaczył, gmina wnioskowała o ok. 100 tys. zł więcej dotacji. "Mamy obietnicę, że po kolejnych oszczędnościach przetargowych dostaniemy te 100 tys. zł jako uzupełnienie" - dodał Najda.

W programie rozwoju dróg gminnych i powiatowych dofinansowanie samorządowej inwestycji drogowej z budżetu państwa może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów, ale kwota dotacji nie może przekraczać 3 mln zł. Zadanie musi zostać ukończone w roku, w którym dotacja została udzielona. W każdym roku gmina (w tym miasto na prawach powiatu) może skorzystać z dofinansowania nie więcej niż jednego zadania, natomiast powiat może skorzystać z dofinansowania dwóch zadań.

Program cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów. Lista wniosków o dotacje na inwestycje drogowe w woj. lubelskim na rok 2016 liczy 103 pozycje. 29 wniosków dotyczy dróg powiatowych (łącznie 203 km) a 74 wnioski - dróg gminnych (110 km). Łączna kwota wnioskowanych dotacji to blisko 120 mln zł.

d3ggodz

W latach 2016-2019 w skali kraju przewidziano dofinansowanie lokalnych inwestycji drogowych w łącznej kwocie 4 mld zł (odpowiednio w kolejnych latach: 800 mln zł, 1 mld zł, 1,1 mld zł i 1,1 mld zł). To ma pozwolić na budowę, przebudowę i remonty około 2,2 tys. km dróg powiatowych i gminnych rocznie.

Prowadzony w poprzednich latach Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych także cieszył się w Lubelskiem bardzo dużym zainteresowaniem samorządów. W 2015 r. wpłynęło 138 wniosków dotyczących przebudowy ponad 380 km dróg, a województwo lubelskie z tego programu miało do rozdysponowania prawie 75 mln zł; dotacje otrzymały 74 samorządy, na remonty i przebudowę łącznie 239 km dróg. W latach 2009-2014 w Lubelskiem w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zostały zrealizowane w sumie 393 projekty o łącznej wartości około 641 mln zł.

d3ggodz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ggodz
d3ggodz